SHËNDETI

Çfarë sasie e mishit të kuq rekomandohet për shëndet të mirë?

Pyetja se sa i shëndetshëm është mishi i kuq për trupin tonë është vazhdimisht aktual

Megjithëse ka shumë efekte pozitive në shëndetin tonë dhe është një burim i disa lëndëve ushqyese thelbësore, mishi i kuq shoqërohet gjithashtu me sëmundje të zemrës dhe enëve të gjakut, si dhe kancer të zorrës së trashë.

Ajo që është e rëndësishme të dini është se çfarë saktësisht konsiderohet mishi i kuq.

Sipas NHS, është çdo mish që është i kuq para përgatitjes: viçi, qengji, delja, mishi i derrit, mishi i viçit, por edhe rosa dhe kali dhe mishi i gjahut, ndërsa shpendët, të tilla si mishi i pulës, gjelit të detit dhe pata, si dhe mishi i zogj të tjerë, por edhe lepuri, të klasifikuar si mish i bardhë.

Mishrat e përpunuar, të tilla si sallam, proshutë, proshutë duke përfshirë ato të bëra nga mishi i pulës dhe gjelit të detit, gjithashtu shpesh referohen si të pashëndetshme për shkak të shtimit të kripës dhe konservuesëve të ndryshëm.

A është mishi i kuq me të vërtetë i pashëndetshëm?

“Është i pasur me proteina dhe është e nevojshme për një dietë të ekuilibruar, në mënyrë që trupi të prodhojë aminoacide të mjaftueshme,” tha për “Metro”-n britanike dietologia Jessica Bartlett.

Ajo shton se aminoacidet janë çelësi për ndërtimin dhe “riparimin” e muskujve dhe kockave për shkak të prodhimit të hormoneve dhe enzimave, kështu që mund të thuhet se mishi i kuq i jep trupit energji, andaj nuk është i mirë për ta eliminuar plotësisht atë nga dieta.

“Megjithatë, ka ushqime të tjera që përmbajnë proteina, të tilla si tofu, vezë ose qiqra,” shpjegon ajo, kështu që në atë rast mishi mund të zëvendësohet me këto ushqime.

LEXO »  Kurat natyrale më të mira kundër dhimbjes së veshkave

“Është e dëshirueshme që herë pas here të hani mish të kuq të freskët me cilësi për shkak të proteinave, mineraleve dhe vitaminave, të tilla si hekuri, zinku dhe vitaminat B”, shton Bartlett, megjithëse hulumtimi ka lidhur marrjen e tij të lartë me nivele të larta të kolesterolit dhe një rrezik më të lartë të sëmundjeve të zemrës dhe kanceri i zorrëve.

Kërkimet aktuale, thotë ajo, tregojnë se ato shkaktohen nga kimikatet natyrore që ndodhen në të, kështu që në sasi të mëdha mund të jetë e dëmshme.

Sa mish të kuq mund të hamë në javë?

Fondi Botëror i Kërkimit të Kancerit (WCRF) këshillon të rriturit me shumë pak ose aspak mish të përpunuar dhe 350 deri në 500 gramë mish të kuq të gatuar në javë, ndërsa udhëzimet britanike tregojnë se marrja ditore është maksimumi 70 gramë.

Nutricionistët bien dakord që mishi i kuq duhet të zëvendësohet me opsione bimore sa më shumë që të jetë e mundur, për shkak të përmirësimit të shëndetit të tretjes dhe zvogëlimit të rrezikut të sëmundjes.

Lajme të ngjashme

Arrestohen disa modele në Dubai, dolën nudo në ballkonin e një ndërtese

PressOnline.mk

Revolucion në ushtrinë zvicerane, vajzat nuk do veshin rroba meshkujsh

PressOnline.mk

Në këto kombinime do të jeni femra e veshur më së miri këtë pranverë!

Press Online

Disa përfitime shëndetësore të mollës së sheqerit

PressOnline.mk

Trendet e rroba banjave për vitin 2021

Press Online

Dyqan berberësh që ofron shërbime së bashku me vaksinën për COVID-19 (Video)

PressOnline.mk