KURIOZITETE

Hoxha Enis Rama: Gruaja dhe burri janë të barabartë në Islam

Hoxhë Enis Rama foli për të drejtat e gruas dhe të burrit në fenë Islame.
Ai ka thënë se Islami është shumë komod karshi gruas.

“Tema e gruas fatkeqësisht është e bastarduar skajshmërisht, jo vetëm tek ne por historikisht është keqpërdorur nga qarqet e caktuara për ta njollosur islamin”.

“Islami ka folur me shekuj për gruan që i takon trashëgimia kur hala njerëzit nuk i kanë trajtuar siç duhet….”, u shpreh ai.

Tutje ka treguar se sipas islamit gruaja me burrë është e barabartë, mirëpo edhe barazia duhet ditur mbi çfarë baze ndërtohet.

“Nëse barazia mes dy gjinive ndërtohet mbi atë që ty të takon kjo, mua kjo, pa shikuar a është e drejtë. Këtë barazi unë nuk e pranoj, është e pabarabartë. Nëse barazia ndërtohet mbi bazën e drejtësisë dhe marrjes në konsideratë dallimet ndërgjinore, kjo po. Kjo është që islami e synon”, tha ai në Kojshia Show.
“Pa Ajshen, gruan e Muhamedit, nuk ka fe”, theksoi Rama.

LEXO »  ‘Salt Bae’ mund të dënohet me pesë milion dollarë

Lajme të ngjashme

Sekretet e një prej vendeve më të mëdha të adhurimit në botë, xhamisë së Abu Dabit

PressOnline.mk

Dasma shqiptare në Stamboll dhe nusja duke e bërë shqiponjën (Video)

PressOnline.mk

Brenda 10-20 vitesh, nuk do të mbetet më asnjë duhanpirës

PressOnline.mk

Qytetarja ia ofron Albin Kurtit shtëpinë me 400 metra katrorë falas

PressOnline.mk

Vëllai i reperes së njohur kosovare dënohet me burgim në Zvicër

PressOnline.mk

Vdes autori i të qeshurës më virale në rrjetet sociale

PressOnline.mk