MAQEDONI

Akuzë për keqpërdorim të detyrës zyrtare ndaj ish kreut të KSHZ-së

Pas zbatimit të një hetimi gjithëpërfshirës, Prokuroria Themelore Publike për Krim të Organizuar dhe Korrupsionit ngriti një akuzë kundër ish kryetarit të Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve (KSHZ) O.D., tre punonjësve të KSHZ-së dhe një menaxheri të një operatori ekonomik.

Të pandehurit akuzohen për veprën penale “keqpërdorim të pozitës dhe autoritetit zyrtar” nga neni 353 paragrafi 5 i Kodit Penal.

Sipas Akuzës vepra penale është kryer gjatë dy prokurimeve publike gjatë të cilave të akuzuarit kanë dëmtuar Buxhetin e Republikës së Maqedonisë së Veriut për 1 312 409.00 MKD.

LEXO »  62 shkelje të orës policore, 482 gjoba për mosmbajtje të maskës

Lajme të ngjashme

Tetova përsëri probleme me ujin e pijshëm

PressOnline.mk

Maqedonia vendos masa të reja: Ora policore prej orës 20:00, mbyllen tërësisht objektet hotelerike

PressOnline.mk

Visar Ganiu për betonizimin e Çairit: Këtë e bëjmë për të mirën tuaj

Press Online

Aziri: Në Maqedoni më lehtë marrin shtetësi kriminelët ndërkombëtar sesa qytetarët që kanë lindur këtu

PressOnline.mk

Përdorni qepën për shëndetin e trurit dhe sistemin nervor

Press Online

Dhjetëra vetura të konfiskuara në Tetovë dhe Gostivar

PressOnline.mk