BOTA

Danimarka do të rihapë shkollat dhe ambientet e brendshme

Danimarka do të rihapë plotësisht shkollat fillore këtë si dhe do të rinisë një sërë aktivitetesh të brendshme, deklaroi ministria e Shëndetësisë të martën.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, aktivitetet e brendshme të cilat mund të rihapen janë teatrot, vendet e koncerteve, kinematë, ambientet e brendshme sportive dhe palestrat; disa vende me pjesëmarrësit maksimalë.

Hyrja në këto ambiente varet nga një “pasaportë e coronavirusit”, që dëshmon se personat kanë qenë të vaksinuar, ose që kanë të infektuar më parë; në këtë ‘pasaportë’ mund të figurojë edhe një test negativ në 72 orët e fundit, që dëshmon se personi nuk është i infektuar.

Ndryshimet do të hyjnë në fuqi më 6 maj.

Ndryshe, Danimarka deri më tani ka regjistruar 254 mijë raste me coronavirus dhe 2,491 viktima. /Telegrafi

LEXO »  Harrojeni qiranë! Në Gjenevë të Zvicrës, qiramarrësve ju kërkohen “qindra franga” – vetëm për të parë banesën

Lajme të ngjashme

Së paku 44 të vdekur dhe qindra të plagosur në një festival fetar në Izrael

PressOnline.mk

Qyteti bregdetar francez kërkon nga turistët të qëndrojnë larg tij për shkak të COVID-19

Press Online

Rritje rekorde e ekonomisë kineze, 18.3 për qind

PressOnline.mk

Qeni i Bidenit sërish sulmon punëtorët në Shtëpinë e Bardhë

PressOnline.mk

Putin dhe Merkel diskutojnë mundësinë e prodhimit të përbashkët të vaksinave

Press Online

Singapori regjistron vdekjen e parë nga COVID-19 pas dy muajve

PressOnline.mk