BOTA

Raketa kineze del nga kontrolli, rrezikon zonat e banuara nga Nju-Jorku në Madrid

“Spacenews” raporton se një raketë kineze 21-tonëshe ka dalë nga kontrolli dhe pritet të bjerë në Tokë në ditët e ardhshme duke rrezikuar dhe zonat e banuara.

enjten e kaluar dhe sipas të gjitha llogarive, pas humbjes së kontrollit, do të përplaset në tokë në ditët në vijim.

Astronomi Jonathan McDowell, i cili studion objektet që qëndrojnë në orbitën e Tokës shprehet se raketa ka një trajektore të papërcaktuar dhe mund të rrezikojë zona urbane nga Nju-Jorku në Madrid, Pekin apo Zelandë të Re.

Sipas raportimeve, raketa 30-metërshe është duke udhëtuar drejt tokës me një shpejtësi 6km/s.

LAJME TË NGJAJSHME

Senatorët amerikanë arrijnë marrëveshje për investimet në infrastrukturë

Press Online

BE-ja vendos nëse do të takohet me Putinin

Press Online

Shtetasve të BE-së, 28 ditë afat për të aplikuar për qëndrim në Britani

Press Online

Peruja tronditet nga tërmeti i fuqishëm

Press Online

OKB shpreh shqetësim për fitoret e talibanëve në Afganistan

Press Online

SHBA bllokon dhjetëra faqe online të lidhura me shtetin e Iranit

Press Online