RAJON

Rama: Defender Europe 21, një pikë me rëndësi për marrëdhëniet me SHBA

Kryeministri Edi Rama, në fjalën e tij në ceremoni e zhvilluar në Durrës në kuadër të “Defender Europe 21”, deklaroi se Shqipëria do të qëndrojë krah për krah Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Rama u shpreh se kjo stërvitje është një pikë me rëndësi për marrëdhëniet me SHBA.
“Për gjeneratën tonë është mrekulli e madhe që e janë ndarë jetën mes dy botëve, asaj të errët dhe një bote ku ne mund të mirëpresim me krenari partnerët tanë.

Unë dua të besoj që pas zbarkimit tuaj në Shqipëri edhe ju do t’ju ndodhë ajo që i ndodh të gjithëve, që sërish duan të kthehen. Shqipëria është një vend, ku , kush vjen, dëshiron të kthehet përsëri dhe unë kam besim që kjo do të ndodhë edhe me ju.

Besoj që ajo që ne të gjithë sëbashku duhet të kemi parasysh është detyrimi që ne duhet t’i përcjellim gjeneratave të tjera, amaneti e kësaj marrëdhënie. Ti japim brezit të ri mundësinë që mund të edukohet me vlera dhe parime të Forcave të Armatosura. Për ne është vërtet një moment historik dhe ne do të vazhdojmë të qëndrojmë besnikërisht krah jush”, tha Rama.

LEXO »  Rinisja e dialogut Kosovë-Serbi me kushte

Lajme të ngjashme

41 vjet nga vdekja e diktatorit Tito

PressOnline.mk

Clinton: Bosnja testoi partneritetin transatlantik

Press Online

Vajza e Jakup Krasniqit me mesazh prekës për babain: 6 muaj e më duken si 600 vjet

PressOnline.mk

Del video e vrasjes në mënyrë mafioze në Shqipëri: 2 autorët po e prisnin në kthesë, njërit i bie kallashi nga duart

PressOnline.mk

Izraeli i gatshëm për fillimin e fluturimeve Prishtinë-Tel Aviv

PressOnline.mk

Lajçak uron Osmanin: Mezi pres të punojmë së bashku

Press Online