MAQEDONI

Grubi: Maqedonia e Veriut meriton datë për negociata me BE

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi u takua me z. Rusos Koundouros, ambasador i ri i Greqisë në Republikën e Maqedonisë së Veriut.

Gjatë këtij takimi u bisedua për avancimin e bashkëpunimit në sfera të rëndësishme për qytetarët e të dyja shteteve, për të cilat u vlerësua se tashmë janë në fazë të realizimit, zbatimin e Marrëveshjes së Prespës, zhvillimet politike në vend dhe në rajon si dhe
integrimin europian të vendit tonë.

Grubi dhe Koundouros u pajtuan se Republika e Maqedonisë së Veriut dhe Greqia përmes miqësisë dhe promovimit të frymës së saj, që nga firmosja e Marrëveshjes së Prespës vazhdimisht kanë promovuar stabilitet në të gjithë Ballkanin Perëndimor.

Ambasadori i Greqisë, z. Rusos shprehu përkrahjen e Greqisë për integrimin e Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Europian.

Në këtë takim u bisedua edhe për regjistrimin, zgjedhjet lokale si dhe thellimin e bashkëpunimit ekonomik, me theks të veçantë në sferën e energjetikës, gazifikimit. Grubi theksoi patjetërsueshmërinë e zbatimit të Marrëveshjes së Prespës si dhe gatishmërinë e Shkupit për të përmbyllur pa vonesa edhe kontestin me Bullgarinë.

LAJME TË NGJAJSHME

Shaqiri: Zhvillimi i uebfaqeve të reja dhe të unifikuara drejtë realizimit

Press Online

Komuna e Çairit me aksion për dhurimin e gjakut

Press Online

Ademi realizoi takim online me kolegun e tij portugez Luis Santos

Press Online

Gjykimi kundër Jordan Kamçevit fillon më 16 korrik

Press Online

Osmani-Linde: RMV tregon seriozitet të lartë në marrëdhëniet ndërkombëtare

Press Online

Maqedonia e Veriut me OSBE-në do të kryesojë në vitin 2023

Press Online