BOTA

Singapori mbyll shkollat: Vëmendje, fëmijët janë të ndjeshëm ndaj varianteve të virusit

Singapori paralajmëroi të dielën se variantet e reja të koronavirusit, siç ishte ai i zbuluar në Indi, po preknin më shumë fëmijë dhe qyteti-shtet tani po përgatitet të mbyllë shumicën e shkollave nga kjo javë e po harton plane për të vaksinuar të rinjtë.

Të gjithë kolegjet fillore dhe për të rinjtë do të kalojnë në mësimin me kohë të plotë nga shtëpia që nga dita e mërkurë dhe deri në fund të mandatit shkollor më 28 maj.

“Disa prej këtyre mutacioneve (të virusit) janë shumë më të fortë dhe duket se sulmojnë fëmijët më të vegjël,” tha Ministri i Arsimit Chan Chun Sing.

Asnjë nga fëmijët që është prekur nga virusi nuk është i sëmurë rëndë dhe disa kanë simptoma të lehta, shtoi ai.

Të dielën, Singapori konfirmoi 38 raste të transmetuara brenda vendit të COVID-19, numri më i lartë ditor që nga mesi i shtatorit. Rastet përfshinin katër fëmijë të lidhur me një grup në një qendër shkollimi.

Tipi B1617 duket se prek më shumë fëmijët, tha Ministri i Shëndetësisë Ong Ye Kung, duke cituar drejtorin e shërbimit mjekësor të ministrisë Kenneth Mak. Nuk ishte e qartë se sa fëmijë ishin prekur nga ai lloj.

Singapori ka raportuar më shumë se 61,000 raste virusesh, me pjesën më të madhe të lidhur me shpërthimet vitin e kaluar në konvikte të punëtorëve të huaj dhe 31 vdekje. Rastet e reja të së dielës ishin numri më i lartë i infeksioneve lokale jashtë konvikteve në një vit.

“Rritja e shpejtë e numrit të rasteve të komunitetit kërkon që ne të ulim ndjeshëm lëvizjet dhe ndërveprimet tona në ditët në vijim,” shtoi Chan.

LEXO »  Mbretëresha e Anglisë sot mbush 95 vjet

Qendra tregtare dhe financiare aziatike prej 5.7 milionë njerëz kishin raportuar deri kohët e fundit pothuajse zero ose infeksione ditore me një shifër në vend, për muaj me radhë.

LAJME TË NGJAJSHME

Biden: NATO është “jetësore” për të ruajtur sigurinë amerikane

PressOnline.mk

Zvicra nuk e voton ligjin e ri të klimës për të ndihmuar në uljen e emetimeve të karbonit

Press Online

Putin: Marrëdhëniet me SHBA-në në nivel më të keq në vitet e fundit

Press Online

“Mami, kam frikë”! Nëna var vajzën nga ballkoni si ndëshkim, 3 vjecarja bie dhe ndërron jetë!

PressOnline.mk

Gruaja që lindi 10 foshnje radhazi, thyen rekordin botëror Guinness

PressOnline.mk

Shpërthen Covid-19 në hotelin e stafit të Angela Merkel

PressOnline.mk