BOTA

U largua nga Siria me 14 euro në xhep, si e ndërtoi ky kuzhinier ëndrrën e tij brenda 5 vitesh në Angli

Kur Imad Alarnab, një kuzhinier sirian, mbërriti në Mbretërinë e Bashkuar si refugjat pesë vjet më parë, ai mezi kishte mundësi të hante.

Vaktet u anashkaluan nga ai rregullisht dhe “gjëra të vogla” ai hante gjatë një dite të tërë për ta ndihmuar atë të mbijetojë.

Por të hënën, shkruan The Guardian, babai 43 vjeçar i tre fëmijëve do të festojë “lehtësimin e rregullave të bllokimit” me një kthesë si në përralla: Alarnab do të hapë dyert për restorantin e tij në Londër.

“Kjo nuk është për shkak se unë jam i fortë ose i guximshëm”, thotë Alarnab, i cili fillon të përgatitet ndërsa stafi lëviz nëpër restorant, duke u përgatitur për shërbimin e tyre të parë.

“Unë e kam provuar se nëse përpiqesh të bësh diçka të mirë për njerëzit, diçka e mirë do të të ndodhë. Ky është një fakt”.

Siç vë në pah Alarnab, ai kaloi tre muaj të rrezikshëm duke kaluar nga Damasku në Evropë, i kontrabanduar në kamionë përmes Libanit, Turqisë dhe Maqedonisë së Veriut.

Ai mbërriti në Mbretërinë e Bashkuar në vjeshtën e vitit 2015 me 12 funte në xhep (14 euro) – “mjaft për tarifën e autobusit për në Doncaster ku jetonte motra ime” – dhe punoi si pastrues makinash dhe shitës makinash derisa gjeti një mënyrë për të gatuar përsëri.

Në Siri, ai kishte jetuar një jetë të pasur të qetë si pronar i tre restoranteve dhe kafeneve.

“Gjithçka që kam pasur u bombardua brenda gjashtë ditëve në vitin 2012”, thotë ai. “Ne humbëm gjithçka, por unë përsëri e konsideroja veten personin më me fat – ne lëvizëm vazhdimisht nga një vend në tjetrin, por unë kisha familjen time, kisha gruan dhe tre vajzat e mia”.

LEXO »  Hanifja i fitoi letrat për tri vjet, kosovarja e falënderon personalisht presidentin Macron

Kuzhina siriane e Imad në Mbretërinë e Bashkuar “lindi” nga një ëndërr që për herë të parë u zhvillua kur Alarnab bashkëpunoi me një organizatë bamirësie për të organizuar një kuzhinë në Londrën lindore në mars të vitit 2017, përcjell Telegrafi.

Ky madje ishte një sukses i menjëhershëm dhe çoi në shumë më tepër, me Alarnab duke sjellë kuzhinë tradicionale siriane për klientët nga Hampstead në High Wycombe.

Deri më sot, ai ka mbledhur më shumë se 200,000 funte për “Zgjidhni Dashurinë” dhe ka premtuar një funte nga çdo faturë që do t’i dhurohet organizatës, e cila mbështet refugjatët dhe njerëzit e zhvendosur në të gjithë Evropën.

“Ne gjithashtu do të presim takime darke çdo javë sapo të largohen kufizimet e qeverisë”, thotë ai, “ku 15 funte nga çdo rezervim do të shkojnë për bamirësi”.

“Unë jam me fat që kam pronarë shumë të mirë këtu dhe për shtëpinë time në Ickenham, afër Hillingdon. Nuk dukej e mundur që të mbijetonim por mbështetja e tyre na ka lejuar të vazhdojmë më tej”, thotë ai.

Ndryshe, kuzhina siriane e Imad fillimisht duhej të hapej në dhjetor, tri ditë para se të njoftohej një bllokim kombëtar, duke e vendosur në rrezik projektin.

“Unë vendos besimin tim në Zot dhe karma dhe tani, edhe pse jemi këtu, ende nuk mund ta besoj këtë”.

Ndërsa restoranti i tij është rezervuar mirë çdo fundjavë për muajt e ardhshëm, Alarnab paralajmëron se industria përballet me një të ardhme të pasigurt.

“Ekziston një kërkesë e madhe nga klientët, por shumë vende përballen me mungesë shumë serioze të stafit – na është dashur të punësojmë një ekip krejt të ri për këtë hapje”, tregon ai.

LEXO »  Tjetër virus godet Kinën, raportohet rasti i parë me H10N3 tek njerëzit

Sipas The Guardian, pothuajse 10,000 ambiente të licencuara – përfshirë restorantet, pub-et dhe klubet – u mbyllën përfundimisht në 2020 dhe rreth 640,000 vende pune u humbën nga sektori i mikpritjes në 12 muajt e fundit.

Dhjetëra mijëra punëtorë e kanë lënë industrinë përgjithmonë, duke e bërë të vështirë rekrutimin e vendeve të punës për rihapjen e lokaleve të hënën për herë të parë në pesë muaj.

LAJME TË NGJAJSHME

Biden: NATO është “jetësore” për të ruajtur sigurinë amerikane

PressOnline.mk

Zvicra nuk e voton ligjin e ri të klimës për të ndihmuar në uljen e emetimeve të karbonit

Press Online

Putin: Marrëdhëniet me SHBA-në në nivel më të keq në vitet e fundit

Press Online

“Mami, kam frikë”! Nëna var vajzën nga ballkoni si ndëshkim, 3 vjecarja bie dhe ndërron jetë!

PressOnline.mk

Gruaja që lindi 10 foshnje radhazi, thyen rekordin botëror Guinness

PressOnline.mk

Shpërthen Covid-19 në hotelin e stafit të Angela Merkel

PressOnline.mk