KURIOZITETE

Dalin pamjet mahnitëse, fshati i humbur ‘del’ nga liqeni në Itali (Foto)

Punimet në një liqen të Italisë, kanë nxjerrë në pah mbetjet e një fshati, i cili ishte zhytur prej dekadash nën ujë.

Liqeni Resia, në veri të vendit, është i njohur më së shumti për kullën e kishës që del mbi ujërat e kristalta.

Madje, panorama e krijuar, ka shërbyer si subjekt i një libri dhe një serie filmimi në Netflix.

Në fotografitë e publikuara së fundmi nga mediat, shihen bodrume, mure e rrënoje të tjera nga ish-fshati.

Mediat shkruajnë se fshati ka qenë ekzistues në atë vend deri në vitin 1950 dhe në të ndodheshin më shumë se 160 shtëpi, por sipas tyre, autoritetet asokohe vendosën që të hapnin një digë të re, e të bashkonin dy liqene së bashku.

Për më shumë ju ftojmë të ndiqni fotot e mëposhtme

LAJME TË NGJAJSHME

Nga Amerika në Portugali: Një mesazh në shishe gjendet në Atlantik

Press Online

Kinezët ndërtojnë 10-katëshen për 28 orë e 45 minuta

Press Online

Hoteli disa metra mbi tokë në Rusi

Press Online

Artistja që krijon skulptura kafshësh nga guacat e detit

Press Online

Kafeja në Rusi që duket sikur të hyrë në ndonjë libër

Press Online

Statujës gjigante i vendoset maska në Japoni

Press Online