MAQEDONI

MSh: Dje kanë arritur 9.360 doza të vaksinës Pfizer

Ministria e Shëndetësisë njofton se mbrëmjen e djeshme në vendin tonë kanë arritur 9.360 vaksina Pfizer, 4.680 prej tyre nga kontrata direkte që autoritete vendase kanë arritur me kompaninë Pfizer/BioNTec, transmeton Alsat. Sipas kontratës, Pfizer çdo të hënë në vendin tonë duhet të dorëzojë 5.000 deri 7.000 doza, respektivisht 26 mijë doza për një muaj.

Nga MSh shtojnë se 4.680 dozat tjera janë nga kontrata trelaterale në kuadër të marrëveshjes Team Europe. Sipas këtij programi për furnizim të Ballkanit Perëndnimor me vaksina, e që udhëhiqet nga Austria, në vendin tonë deri në fund të muajit duhet të arrijnë 19.890 doza të vaksinës Pfizer. Maqedonia e Veriut nga BE-ja ka siguruar gjithsej 119.213 doza të vaksinave kundër Covid-19.

LEXO »  Zaev: Të vazhdojmë t’i respektojmë masat anti-Kovid

LAJME TË NGJAJSHME

Një viktimë dhe katër të infektuar të ri me Kovid-19, bilanci i 24 orëve të fundit

PressOnline.mk

Pollogu i “zhytur” në mbeturina, ministri Nuredini me porosi për krerët e komunave: Mësohuni të tërhiqni fonde

PressOnline.mk

Përdori test PCR të falsifikuar – gjobitet me 2 mijë euro

PressOnline.mk

Stoltenberg: Dyert e NATO-s janë të hapura

PressOnline.mk

Fillon pastrimi i deponisë në afërsi të fshatit Rashçe

PressOnline.mk

MPB: 20 persona kanë shkelur orën policore, 108 gjoba për mosmbajtje të maskës

PressOnline.mk