SHËNDETI

Habit studentja e stomatologjisë: Shtatzënia dihet duke shikuar në gojë

Një studente e huaj e vitit të katërt në stomatologji ka thënë përmes llogarisë së saj në TikTok se disa dentistë mund të kuptojnë nëse pacientet e tyre janë shtatzëna vetëm duke ua shikuar gojën.
Sukhmani, e cila në TikTok publikon materiale me llogarinë @thatdentalgal_, ka një varg videosh të titulluar “Gjërat që dentisti mund t’jua tregojë vetëm duke ju shikuar në gojë”.

Në pjesën e tretë të postimit, ajo sugjeron se dentistët mund të dinë nëse pacientja është shtatzënë përmes erozionit të smaltit të dhëmbëve që shkaktohen nga nauzea, por edhe përmes një gjendjeje të quajtur gingivitis i shtatzënisë, për të cilën Sukhmani thotë se vërehet te 30 deri në 50 për qind e pacienteve.

“Mishi i dhëmbëve bëhet me inflammation, më i ndjeshëm dhe më i rrezikuar nga gjakderdhja”, tha ajo në postimin në TikTok, i cili ka grumbulluar 75 mijë pëlqime.

Postimi i saj i nxiti komentuesit që t’i ndajnë përvojat e tyre te dentisti. Një komentuese tha se dentisti e ka zbuluar shtatzëninë e nënës së saj.

LAJME TË NGJAJSHME

Pse pjepri nuk duhet shoqëruar me asnjë frut tjetër

Press Online

Pija më e mirë për detoksifikim në muajt e ngrohtë të verës

Press Online

Metoda të lehta për ta evituar fryrjen pasi keni ngrënë shumë

Press Online

Sëmundja që shkakton rënien e dhëmbëve

Press Online

Si ta ndalojmë pandeminë e radhës

Press Online

Kura dy ditore me mjaltë dhe limon për problemet me tretjen

Press Online