RAJON

Kuvendi i Shqipërisë mblidhet sot për shkarkimin e Ilir Metës

Kuvendi i Shqipëri sot do të mblidhet për të votuar apo hedhur poshtë nismën për shkarkimin e presidentit, Ilir Meta.

Kësisoj, Meta mund të shndërrohet në presidentin e parë shqiptar në histori, i cili është shkarkuar nga një nismë e ligjvënësve.

Socialistëve u duhen 94 vota për të finalizuar përballjen e tyre me Metën, të cilat të vetëm nuk i kanë.

Deputetët e partisë së Ramës kishin themeluar një komision hetimor, i cili kishte propozuar shkarkimin e Metës, pasi i njëjti akuzohet se nuk e ka përmbushur detyrën e tij kushtetutese për garantimin e unitetit kombëtar para zgjedhjeve, duke anuar nga opozita.

LAJME TË NGJAJSHME

Daçiq: Zor se mund të arrihet konsensus për Kosovën

Press Online

Gjermania lehtëson masat për kosovarët që duan të udhëtojnë

Press Online

Shtëpia e Bardhë njofton për ndarjen e vaksinave, e fut në listë edhe Kosovën

Press Online

Serbia po e pret me padurim adresimin e Vuçiqit për dialogun

Press Online

Borrell: SHBA-ja dhe BE-ja kanë bashkëpunim të fortë për dialogun

Press Online

Kosova dhe Bosnja, në mesin e vendeve që do të përfitojnë vaksina nga SHBA-ja

Press Online