SHËNDETI

Pirja e tre filxhanëve me kafe çdo ditë mund t’ju ndihmojë të jetoni më gjatë

Sa filxhanë kafe pi zakonisht në ditë? Nëse përgjigjja është të paktën tre, kemi disa lajme të shkëlqyera: Një studim i fundit pohon se pirja e tre ose më shumë filxhanëve kafe çdo ditë mund të na ndihmojë të jetojmë më gjatë.

Ky përfitim mbresëlënës u zbulua nga shkencëtarët koreanë të cilët botuan gjetjet e tyre në Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics.

Ata erdhën në përfundim pasi vëzhguan zakonet e kafesë të mbi 173,000 pjesëmarrësve të cilët ishin të gjithë 40 vjeç ose më të vjetër. Periudha e studimit zgjati nëntë vjet, plus një vazhdim pesë vjet pas kësaj.

Ata zbuluan se krahasuar me ata që nuk konsumonin fare kafe, pjesëmarrësit që konsumuan tre filxhanë në ditë treguan një rrezik të reduktuar ndjeshëm të vdekshmërisë nga të gjitha shkaqet. Ky rezultat ishte edhe më i madh kur bëhej fjalë për zvogëlimin e rrezikut të vdekjes të shkaktuar nga sëmundjet kardiovaskulare.

Autorët e studimit vunë në dukje se këto rezultate ishin të njëjta pavarësisht nga lloji i pjesëmarrësve të kafesë të konsumuar. Është sigurisht një lajm premtues për këdo që kënaqet duke konsumuar kafe! /Telegrafi

LAJME TË NGJAJSHME

Pse pjepri nuk duhet shoqëruar me asnjë frut tjetër

Press Online

Pija më e mirë për detoksifikim në muajt e ngrohtë të verës

Press Online

Metoda të lehta për ta evituar fryrjen pasi keni ngrënë shumë

Press Online

Sëmundja që shkakton rënien e dhëmbëve

Press Online

Si ta ndalojmë pandeminë e radhës

Press Online

Kura dy ditore me mjaltë dhe limon për problemet me tretjen

Press Online