RAJON

Varhelyi nga Tirana: Ky vit mund të jetë vërtet viti i Ballkanit Perëndimor

Qershori do të jetë muaji kritik për Ballkanin Perëndimorë. Kështu tha komisioneri evropian për zgjerim, Oliver Varhelyi nga samiti i vendeve të Ballkanit Perëndimorë që u mbajt në Tiranë. Ai u shpreh optimist për çeljen e negociatave me Shkupin dhe Tiranën këtë muaj. Varhelyi shtoi ky vit mund të jetë viti i Ballkanit Perëndimor por për këtë duhet rezultate konkrete.

Qershori është muaj kritik për Ballkanin Perëndimor. Kemi shumë çështje në tryezë. Duam të organizohen konferencat ndërqeveritare me Serbinë e Malin e Zi, të vazhdojnë negociatat e tyre të anëtarësimit. Duam që të organizohen dy konferencat e para ndërqeveritare me Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut, kemi këtë samit të tregojmë rezultatet. Ky vit mund të jetë vërtet viti I Ballkanit Perëndimor por duam rezultate”, tha Oliver Varhelyi, Komision për Zgjerim.
Ndërkohë kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama në cilësinë e nikoqirit ishte i prerë në deklaratën e tij. Shqipëria kë bërë gjithçka dhe se tani radhën e ka Këshilli i Evropës. Ai ka shtuar se pengesat për hapjen e nogicatave nuk burojnë nga Tirana, por nga kontesti mes Shkupit dhe Sofjes.

Ne e para ka rëndësi që detyrat tona t’i bëjmë plotësisht. Nuk i bëjmë se na i kërkon Brukseli apo Haga por sepse na i kërkon detyrimi ndaj fëmijëve tanë dhe brezave të ardhshëm. Detyrat e shtëpisë së BE janë rruga për të modernizuar shtetin tonë dhe për ta bërë”, theksoi Edi Rama, Kryeministër i Shqipërisë.
Kryeministri Zoran Zaev gjatë fjalimit nuk u ndal te çështjet politike dhe kontesti me Bullgarinë. Por ai potencoi nevojën e thellimit të bashkëpunimit ekonomik mes vendeve të Ballkanit sidomos në zhvillimin e kapaciteteve për ripërtërije të energjisë, rregullimin e tregut të brendshëm dhe krijimin e tregut të përbashkët rajonal si dobi për të gjitha vendet.

Në takim morën pjesë edhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, presidenti i Malit të Zi, Millo Gjukanoviç, kryeministrja serbe, Ana Bërnabiç dhe kryetar i Këshillit të Ministrave të Bosnjës dhe Hercegovinës, Zoran Tegeltija. Gjatë mbërritjes në takim, Rama kërkonte nga liderët të hiqnin maskat.

LAJME TË NGJAJSHME

Kamberi ia kujton Vuçiqit se po dialogon me familjarë të të vrarëve nga Serbia

Press Online

Osmani: Drejtësia, parakusht për paqe të qëndrueshme mes Kosovës dhe Serbisë

Press Online

Daçiq: Zor se mund të arrihet konsensus për Kosovën

Press Online

Gjermania lehtëson masat për kosovarët që duan të udhëtojnë

Press Online

Shtëpia e Bardhë njofton për ndarjen e vaksinave, e fut në listë edhe Kosovën

Press Online

Serbia po e pret me padurim adresimin e Vuçiqit për dialogun

Press Online