MAQEDONI

A do të shtrenjtohet çmimi i rrymës në Maqedoninë e Veriut, flet zv.ministri i financave

Zëvendësministri i financave, Dragan Kovaçevski theksoi për Click Plus në TV21 se po punohet dhe shqyrtohet seriozisht çështja e çmimit të energjisë elektrike si një energens kryesor që e shfrytëzojnë njerëzit.

Kovaçevski tha sa i përket çmimit të energjisë se a do të shtrenjtohet, për këtë vendos Komisioni Rregullator i Energjetikës. Sipas tij, në momentin që KRE do ta shpall çmimin e ri, atëherë Qeverisë do të sjell vendim të duhur në raport ku e ka pjesën e saj.

“Sa i përket çmimit të energjisë elektrike, atë e vendos KRE, unë nuk dua të hyj tek metodologjia, por secili pjesëmarrës në formimin e çmimit, merr pjesë me harxhimet dhe marzhën e saj, siç është 18% i Qeverisë. Në momentin kur KRE do ta publikoj çmimin e ri, atëherë Qeverisë, në përputhje me këtë çmim do të sjell vendim të duhur në pjesën e saj. Të gjitha opsionet janë të hapura”, theksoi Kovaçevski.

LEXO »  Hatije Ismaili do të shpallet qytetare nderi e Komunës së Gostivarit

LAJME TË NGJAJSHME

Një viktimë dhe katër të infektuar të ri me Kovid-19, bilanci i 24 orëve të fundit

PressOnline.mk

Pollogu i “zhytur” në mbeturina, ministri Nuredini me porosi për krerët e komunave: Mësohuni të tërhiqni fonde

PressOnline.mk

Përdori test PCR të falsifikuar – gjobitet me 2 mijë euro

PressOnline.mk

Stoltenberg: Dyert e NATO-s janë të hapura

PressOnline.mk

Fillon pastrimi i deponisë në afërsi të fshatit Rashçe

PressOnline.mk

MPB: 20 persona kanë shkelur orën policore, 108 gjoba për mosmbajtje të maskës

PressOnline.mk