TEKNOLOGJI

iOS 15 ju lejon të kontrolloni iPhone me lëvizjet e syve

Me iOS 15, Apple prezanton shumë përmirësime për personat me aftësi të kufizuara. Por përfitojnë edhe të tjerët.

Në konferencën e zhvilluesve WWDC, Apple zbuloi një numër karakteristikash inovative që mund ta bëjnë jetën më të lehtë për personat me aftësi të kufizuara.

Një nga arritjet më emocionuese është kontrolli i iPhone me lëvizjet e syve.

Përmes saj, mund të përdorni sytë për të kaluar nga një rresht i aplikacioneve në tjetrën në ekranin kryesor, transmeton Telegrafi.

Duke filluar me iOS 15, Apple gjithashtu do të mundësojë këtë lloj kontrolli duke shqiptuar tinguj të thjeshtë.

Njerëzit të cilët nuk mund të formulojnë fjalë ose fjali të plota, por mund të shqiptojnë tinguj si “Ma” ose “Pa” gjithashtu mund të “kërcejnë” midis rreshtave të aplikacionit, të thërrasin aplikacione individuale dhe të përdorin iPhone në mënyrë të pavarur. /Telegrafi

LEXO »  Samsung Galaxy Z së shpejti si një tabletë me një ekran të palosshëm

LAJME TË NGJAJSHME

Virgin Atlantic dhe Rolls-Royce i Richard Branson kthejnë 3 miliardë funte për të hedhur në qarkullim 1,000 makina fluturuese

PressOnline.mk

Harrojeni futjen në oriz: Nëse telefoni juaj është lagur dhe nuk do të ndizet – ja se çfarë duhet të bëni!

PressOnline.mk

Brenda disa viteve pritet të nisin me punë aeroplanët me hidrogjen

PressOnline.mk

Facebook po përgatit një orë inteligjente me dy kamera

PressOnline.mk

iPhone 6S gjashtë vjeçar i Apple merr iOS 15

PressOnline.mk

Miratohet Ligji i Bitcoin-it në El Salvador

PressOnline.mk