TEKNOLOGJI

Virgin Atlantic dhe Rolls-Royce i Richard Branson kthejnë 3 miliardë funte për të hedhur në qarkullim 1,000 makina fluturuese

Një flotë Virgin Atlantic e makinave fluturuese që mund të zvogëlojë kohën e udhëtimit të udhëtimeve me distanca të shkurtra me më shumë se dy të tretat është vendosur të dalë në Mbretërinë e Bashkuar deri në 2024.

Vertical Aerospace, një firmë me bazë në Bristol, po punon drejt ndërtimit të flotës së avionëve vertikalë të ngritjes dhe uljes vertikale (eVTOL), si pjesë e një projekti prej 2.8 miliardë funte (4 miliardë dollarë).

Virgin Atlantic do të blejë deri në 150 avionë, të quajtur VA-X4, për të ofruar një rrjet transporti të shkurtër me markë Virgin Atlantic në disa prej qyteteve më të ngarkuara të MB. Avioni ‘pothuajse i heshtur’ – 100 herë më i qetë se një helikopter – do të ketë emisione karboni zero dhe një distancë prej më shumë se 100 milje (160km).

Çdo mjet do të mbajë një pilot dhe katër pasagjerë, të cilët do të ulen në një ambient të brendshëm luksoz, të kompletuar me vende të mbushura, mbështetëse koke, rripa sigurimi dhe hapësirë ​​të bollshme për këmbët.
Sipas Vertical Aerospace, udhëtimet do të përfundojnë duke i kushtuar udhëtarëve prej 7 deri në 14 dollar për çdo kilometër të bërë – dhe do të mund të rezervohet duke përdorur një aplikacion.

Operacionet tregtare janë planifikuar për vitin 2024 pasi të jenë certifikuar nën Agjencinë e Sigurisë së Aviacionit të Bashkimit Evropian (EASA).

Hapësira ajrore vertikale, e cila drejtohet nga një multi-milioner Irlandez Verior dhe entuziast i Formula 1, pritet gjithashtu të punojë me American Airlines për fluturimin e pasagjerëve në SH.B.A.

LAJME TË NGJAJSHME

41% për qind e të anketuarve në 13 shtete synojnë veturë elektrike

Press Online

Snapchati shënon ngritjen më të madhe të përdoruesve

Press Online

Instagrami me opsion të ri për të kontrolluar përmbajtjen e ndjeshme

Press Online

Rritet shitja e veturave në Evropë, vazhdon rimëkëmbja nga pandemia

Press Online

iPhone 12 ka ruajtur më mirë vlerën sesa iPhone 11

Press Online

ESA lëshon në orbitë satelitin e parë të riprogramueshëm

Press Online