SHËNDETI

Pija më e mirë për detoksifikim në muajt e ngrohtë të verës

Limon, fara chia dhe bëhuni gati për sfidën tri-ditore të detoksifikimit.

Uji me limon dhe farat chia kanë një aftësi të mrekullueshme për të detoksifikuar trupin dhe për të përshpejtuar metabolizmin. Kjo e fundit ndihmon së tepërmi në djegien e shtresave dhjamore.

Farat chia janë të pasura me fibra, hekur, kalcium dhe proteina. Sapo farat chia të jenë zbutur, ato kanë një aftësi të kontrollojnë ndjenjën e urisë suaj.

Çfarë ju nevojitet:

1 lugë gjelle fara chia

1 limon të shtrydhur

1 gotë e gjysmë ujë mineral ose të thjeshtë

Mjaltë apo sheqer sipas preferencës

Udhëzime:

Në një gotë të madhe shtoni 100 ml ujë dhe lini farat chia të zbuten përreth 1 orë. Tani shtoni pjesën tjetër të ujit që ju ngeli, lëngun e limonit dhe trazojeni mirë me një lugë. Përbërësit duhet të jenë të lidhur mirë me njëri-tjetrin. Në fund për ëmbëlsim i shtoni mjaltin.

Konsumoni një gotë nga kjo pije në mëngjes, me stomak bosh/Neps.al.

LAJME TË NGJAJSHME

Arsye të forta për të konsumuar më shumë shalqi

Press Online

Efektet anësore të fshehta të çajit, sipas shkencës

Press Online

Katër arsyet pse duhet konsumuar hudhra gjatë verës

Press Online

Për një lëkurë të pastër, duhet të bëni këto 5 veprime

Press Online

Mjekët druajnë për shtimin e rasteve me grip dhe koronavirus

Press Online

Si ndikon në organizëm niveli i sheqerit të pemëve

Press Online