KURIOZITETE

Brenda “Khalilah”, super jahtit të artë

“Khalilah”, jahti prej ari dhe i konsideruar si një ndër më luksozët në botë është ankoruar në portin e Livornos, Itali.

Super jahti, 49 metra i gjatë, u ndërtua në vitin 2015 në kantierin amerikan Palmer-Johnson në bashkëpunim me prodhuesin e automjeteve Bugatti.

Gjithçka në lidhje me pjesën e jashtme të këtij jahti është projektuar duke pasur parasysh luksin konkurrues, nga harku tek opsionet e tij minimaliste, por të nivelit të lartë. Kur bëhet fjalë për hapësirën personale në jaht, ka mjaft – mund të gjenden gjithsej pesë dhoma, përfshirë dy suita master, të cilat akomodojnë gjithsej 11 persona.

Today.it shkruan se kushdo që dëshiron të kalojë një javë të këndshme në bord do të duhet të paguajë rreth 250 mijë euro. Por për ata që duan ta shijojnë të gjithin për vete pa e ndarë me të tjerët, duhet të paguajnë një çek prej 28 milion eurosh.

LAJME TË NGJAJSHME

Gjendet peshku i rrallë në bregdetin e Oregonit, peshon 45 kilogramë

Press Online

Muzeu i mbeturinave përkrah riciklimin

Press Online

Shenjat e gishtërinjve në një skulpturë 500-vjeçare mund të jenë të Mikelanxhelos

Press Online

Arma që i ngjan lodrës, nxit reagime në Amerikë

Press Online

Rusët modifikojnë lopët që të prodhojnë qumësht pa laktozë

Press Online

14-vjeçarja fiton çmimin e drejtshkrimit në SHBA

Press Online