SHËNDETI

Vetitë pozitive të përzierjes së vajit të ullirit dhe limonit

Është një përzierje ideale për detoksfikuar dhe eliminuar të gjitha toksina e mbetjet e akumuluara dhe përgatitet shumë thjesht: lëng limoni dhe vaj ulliri.

Nëse zgjoheni të lodhur, edhe pas një nate kur keni fjetur mjaftueshëm dhe ndjeni një boshllëk dhe plogështi, kjo pije është ideale. Do t’ju ndihmojë të rivitalizoni trupin dhe të ndiheni energjikë dhe pozitivë gjithë ditën. Ky medikament është përdorur që para shumë vitesh në trajtimin e problemeve të ndryshme shëndetësore. Vaji i ullirit luan një rol shumë të rëndësishëm në dietën mesdhetare dhe është i pasur me acide yndyrore esenciale që rregullojnë kolesterolin e keq dhe eliminojnë toksina nga trupi.

Limoni është një prej frutave më të shëndetshëm në planet, i pasur me antioksidantë, vitamina dhe substanca ushqyese esenciale duke ofruar benefite të pabesueshme për shëndetin.

Për këtë arsye, kombinimi i të dyjave ka treguar një efekt mbresëlënës për rastet e mëposhtme:

Kundra problemeve reumatike: vetitë e fuqishme ani-inflamatore të këtij kombinimi janë jashtëzakonisht të dobishme në rast të problemeve reumatike. Konsumimi i rregullt lehtëson dhimbjen e kyçeve.

Kundra problemeve kardiovaskulare: Për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të cilat aktivizojnë qarkullimin dhe rregullojnë kolesterolin e keq, kjo përzierje parandalon me efikasitet problemet kardiake.

Për të balancuar sekretimin në mëlçi dhe fshikëzën e tëmthit: Ekspertët pohojnë se konsumi i kësaj përzierjeje në mëngjes, me stomak bosh, parandalon zhvillimin e gurëve në fshikëzën e tëmthit. Gjithashtu, pirja e një gote me ujë, vaj ulliri dhe limon një orë para vaktit të mëngjesit mund të detoksifikojë mëlçinë, veshkat dhe gurët e tëmthit.

Për të luftuar kapsllëkun: ky kombinim do të veprojë si një lubrifikant për mukusin digestiv dhe në këtë mënyrë do të stimulojë funksionin e mëlçisë dhe tëmthit. Ky medikament vepron si një antioksidant i fuqishëm që largon toksinat, pastron trupin dhe ndihmon tretjen.

Për shkak të këtyre benefiteve të pabesueshme shëndetësore, ju këshillojmë ta provoni këtë kombinim./neps

LAJME TË NGJAJSHME

Arsye të forta për të konsumuar më shumë shalqi

Press Online

Efektet anësore të fshehta të çajit, sipas shkencës

Press Online

Katër arsyet pse duhet konsumuar hudhra gjatë verës

Press Online

Për një lëkurë të pastër, duhet të bëni këto 5 veprime

Press Online

Mjekët druajnë për shtimin e rasteve me grip dhe koronavirus

Press Online

Si ndikon në organizëm niveli i sheqerit të pemëve

Press Online