BOTA

Kolonët izraelitë përplasen me palestinezët në Al-Aqsa

1.210 kolonë izraelitë hynë në xhaminë Al-Aqsa përmes portës së saj të kontrolluar nga Izraeli, në jugperëndim të xhamisë dhe kryen rituale brenda, thuhet në deklaratën e Departamentit Islamik të Pavarësisë në Jerusalem. Sipas dëshmitarëve okularë, grupe kolonësh u përpoqën të sulmonin kompleksin përmes portës Bab Huta dhe portës së mbretit Faisal por u konfrontuan nga adhuruesit palestinezë.

Më herët të dielën, forcat izraelite mbyllën të gjitha hyrjet dhe portat në Al-Aqsa. Grupet e kolonëve izraelitë u kanë bërë thirrje mbështetësve të hyjnë me forcë në kompleksin Al-Aqsa të dielën për të shënuar atë që ata e quajnë “shkatërrimi i tempullit” në kohët antike.

Lëvizja e Sovranitetit në Izrael gjithashtu po përgatitet të organizojë një marshim për kolonët rreth mureve të Qytetit të Vjetër të Jerusalemit në të njëjtën ditë.

Të shtunën, qindra kolonë organizuan një marshim në Jerusalemin Lindor përpara ndërhyrjeve të tyre të planifikuara të dielën.

Xhamia Al-Aqsa është vendi i tretë më i shenjtë në botë për myslimanët. Hebrenjtë e quajnë zonën “Mali i tempullit”, duke pretenduar se ishte vendi i dy tempujve hebrenj në kohërat antike.

Izraeli pushtoi Jerusalemin Lindor, ku ndodhet Al-Aqsa, gjatë luftës arabo-izraelite më 1967. Ai aneksoi të gjithë qytetin më 1980, në një lëvizje që nuk u njoh kurrë nga bashkësia ndërkombëtare.

Të dielën, Autoriteti Palestinez denoncoi inkursionet e kolonëve në kompleksin e xhamisë Al-Aqsa në Jerusalemin Lindor si një “përshkallëzim të rrezikshëm izraelit”.

“Qeveria izraelite po ndërhyn në sigurinë dhe stabilitetin e rajonit dhe po e tërheq rajonin në një luftë fetare”, ka thënë zëdhënësi i PA, Nabil Abu Rudeineh në një deklaratë të cituar nga agjencia zyrtare e lajmeve WAFA. Ai i quajti praktikat izraelite në Jerusalemin Lindor si një “sfidë ndaj popullit palestinez dhe shpërfillje të pozicioneve ndërkombëtare, veçanërisht pozicionit amerikan”, i cili i kërkon Izraelit të ruajë status quo-në në Jerusalemin Lindor.

LAJME TË NGJAJSHME

Vetëm 1.39 % e afrikanëve janë vaksinuar plotësisht kundër COVID-19

Press Online

Varroset presidenti i vrarë i Haitit

Press Online

Rusia vërshohet nga shiu, dëmtohet një urë hekurudhore

Press Online

Qatar Airways, kompania ajrore më e mirë për vitin 2021

Press Online

Nigeria shpëton 100 nëna e fëmijë që ishin kidnapuar

Press Online

Arabia Saudite vendos robotë në shërbim të haxhilerëve në Qabe

Press Online