KURIOZITETE

Muzeu i mbeturinave përkrah riciklimin

Kush do të kishte menduar se shportat e riciklimit do të ktheheshin në magnet për vizitorët e muzeut? Por një i tillë porsa i ka hapur dyert për vizitorët në Shën Petersburg.

Shumica e njerëzve e dinë se kontejnerët me ngjyra të ndryshme përdoren për t’i ndarë llojet e mbeturinave dhe për t’i ricikluar ato. Por është hera e parë që kontejnerët e ngjashëm i mirëpresin njerëzit me të hyrë në muze.

Por kjo ekspozitë në muzeun “PRO Waste” shpalos një rrëfim krejt tjetër me atë që ndodh me mbeturinat pas mbledhjes së tyre.

Gjithkush mund të shohë të gjitha etapat e mbledhjes dhe përpunimit të mbeturinave deri në produktin final.

Drejtori i muzeut, German Khilchenko, thotë se është e rëndësishme që njerëzit të ndihmohen që të mos i humbin mbeturinat kot.

Ai thotë se qëllimi është që vizitorët të shohin të gjitha etapat dhe të krijojnë një përshtypje për rëndësinë e ruajtjes së mjedisit. \ Ap

LAJME TË NGJAJSHME

Gjendet peshku i rrallë në bregdetin e Oregonit, peshon 45 kilogramë

Press Online

Shenjat e gishtërinjve në një skulpturë 500-vjeçare mund të jenë të Mikelanxhelos

Press Online

Arma që i ngjan lodrës, nxit reagime në Amerikë

Press Online

Brenda “Khalilah”, super jahtit të artë

Press Online

Rusët modifikojnë lopët që të prodhojnë qumësht pa laktozë

Press Online

14-vjeçarja fiton çmimin e drejtshkrimit në SHBA

Press Online