Press Online
MAQEDONI

Carovska: Nuk ka diskutime në lidhje me modelin e mësimit

Nuk ka diskutime në lidhje me modelin e mësimdhënies. Komisioni për Sëmundjet Infektive është ai që vendos për modelin e mësimdhënies, deklaroi sot në Probishtip ministrja e Arsimit dhe Shkencës Milla Carovska.

Ajo konfirmoi se sot do të ketë takim me drejtorët e shkollave të mesme në vend, dhe tema e bisedës do të jetë fillimi i vitit shkollor, dhe jo modeli i mësimdhënies.

“Kam takime të vazhdueshme me të gjithë drejtorët. Në lidhje me ndryshimin e modelit, nuk ka diskutim të tillë sepse kërkesa për kalimin në onlajn mësimdhënien për dy javë mësimdhënie mbërriti nga Shtabi koordinues lokal në Tetovë, ku Komisioni për Sëmundjet Infektive përcakton nëse një model i caktuar ndryshon apo jo. Komisioni për Sëmundjet Infektive, siç u shpreh nga ministri i Shëndetësisë, përcaktoi se ata mund të shkojnë me onlajn mësim , vetëm për shkak të stërmbushjes së spitalit, jo për shkak të parametrave të tjerë, gjë që tregon se sot nuk do të ketë diskutim për ndryshimin e model në shkollat ​​e mesme, por fillimi i vitit shkollor”, tha Carovska, duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve.

E pyetur se cili është pozicioni i saj në lidhje me mësimin në shkollat ​​e mesme, Carovska vendosi që vendimet për mësimdhënies merren nga Qeveria me parametra, dhe jo nga pikëpamjet personale.

Në lidhje me protokollet, ministrja e Arsimit theksoi se ato janë njoftuar shumë kohë më parë dhe janë në dispozicion për të gjithë ata që duan t’i lexojnë – mësuesit, drejtorët, nxënësit, prindërit dhe mediat.

Gjatë vizitës në shkollë, ajo u shoqërua nga Dragan Anastasov, kryetar i Probishtipit, i cili deklaroi se 90 për qind e punonjësve në këtë shkollë janë vaksinuar. Shkolla është gati për fillimin e vitit shkollor me prezencë fizike sipas të gjitha protokolleve.

Viti shkollor 2021/2022 do të fillojë më 1 shtator me shkolla të hapura për nxënësit e shkollave fillore dhe të mesme. Mësimi me prani fizike me kapacitet të plotë dhe aplikimi i protokolleve të përshtatshme kundër Kovid-19 u rekomandua nga Shtabi i Përgjithshëm për krizave më 16 gusht, dhe vendimi u mor nga Qeveria. Për shkak të numrit të lartë të të infektuarve me koronavirus në Tetovë dhe Gostivar, Komisioni për Mbrojtjen nga Sëmundjet Infektive, me kërkesë të Komunës së Tetovës, vendosi që vetëm shkollat ​​e mesme në këto qytete të organizojnë mësime online në dy javët e para të shtatorit.

Lajme të ngjashme

VMRO: Zjarri i qëllimshëm, dëmtohen dokumente….

News Desk

Merko ik nga debati / Idriz Istrefi i thotë gazetarit: T’i kishit dhënë bakshish do të kishte ardhur me katër këmbë

News Desk

Protokolli i ri me BE-në me përfitime të reja për bizneset për qasje në tregjet evropiane

News Desk

Ekspertët: Marrëveshja BESA-ASH kthen shpresën e qytetarëve

News Desk

RMV/ Nxënësit përleshen në një shkollë të mesme

News Desk

Zjarri në parkun e Shkupit është shuar përkundër hidranteve jofunksionale

News Desk