Press Online
SHËNDETI

Është apo jo i dëmshëm? Ja çfarë ndodh nëse gëlltisni pa dashje një çamçakëz

Ai lëviz relativisht i paprekur përmes sistemit tuaj tretës dhe del me jashtëqitjen. Megjithëse çamçakëzi është krijuar për t’u përtypur dhe jo gëlltitur, në përgjithësi nuk është i dëmshëm nëse gëlltitet, transmeton lajmi.net.

Mund të keni dëgjuar nga të moshuarit që çamçakëzi i gëlltitur qëndron në stomakun tuaj për shtatë vjet para se të tretet, por kjo nuk është aspak e vërtetë, shkruan “Health Line”.

Nëse gëlltitni çamçakëz, trupi juaj nuk mund ta tresë atë. Megjithatë, çamçakëzi nuk qëndron në stomak. Ai lëviz relativisht i paprekur përmes sistemit tuaj tretës dhe del me jashtëqitjen.

Në raste shumë të rralla, sasi të mëdha të çamçakëzit të gëlltitur, të kombinuar me kapsllëk, kanë bllokuar zorrët te fëmijët. Pikërisht, për këtë arsye gëlltitja e shpeshtë e çamçakëzit nuk këshillohet, veçanërisht te fëmijët.

Lajme të ngjashme

Letra higjenike mund t’ju shkaktojë këto probleme në zonën intime

Press Online

Ushqimet që ndikojnë në uljen e kolesterolit

Press Online

Çfarë do të ndryshojë në jetën tuaj nëse zgjoheni një orë më herët? E thotë studimi i fundit

Press Online

Nga çfarë shkaktohet “lëkura e pulës” dhe si ta shmangim atë

Press Online

Të gjitha të mirat e avokados për shëndetin tonë

Press Online

Vaji i bajameve – Ilaçi çudibërës për flokët dhe lëkurën

Press Online

Ju nuk mund të kopjoni përmbajtjen e kësaj faqe