Press Online
TEKNOLOGJI

Pse Instagram po i kërkon përdoruesve datën e lindjes

Në një përpjekje për ta bërë platformën më të sigurt për audiencën e saj më të re, Instagram në pronësi të Facebook u kërkon përdoruesve të japin datën e tyre të lindjes.

Kompania tha se do t’i lejojë ata të krijojnë veçori të reja të sigurisë për të rinjtë dhe do të ndihmojë në sigurimin që kompania po ofron përvojat e duhura për grupmoshën e duhur.

“Ne kemi qenë të qartë se duam të bëjmë më shumë për të krijuar përvoja më të sigurta, më private për të rinjtë. Për ta bërë këtë ne duhet të dimë se sa vjeç janë të gjithë në Instagram, kështu që, ne kemi filluar t’u kërkojmë njerëzve që të ndajnë ditëlindjen e tyre me ne nëse ata nuk e kanë ndarë më parë”, tha Pavni Diwanji, një bloger i njohur.

Ky informacion gjithashtu lejon platformën të personalizojë përvojën e përdoruesit, për shembull, ata mund të aplikojnë ndryshimet e fundit që kanë bërë për të kufizuar opsionet e shënjestrimit të reklamuesit për audiencat nën moshën 18 vjeç, në më shumë njerëz.

“Kjo punë filloi disa vjet më parë kur filluam t’u kërkojmë njerëzve ditëlindjen e tyre. Ndërsa kemi ditëlindje për shumicën e njerëzve në Instagram, për të marrë një pamje më të plotë po prezantojmë dy ndryshime të reja”, tha kompania.

“Së pari, ne do të fillojmë t’ju kërkojmë ditëlindjen kur hapni Instagramin. Ne do t’ju tregojmë një njoftim disa herë dhe nëse nuk na keni dhënë ditëlindjen tuaj deri në një moment të caktuar, do t’ju duhet ta ndani atë për të vazhduar duke përdorur Instagram. Ky informacion është i nevojshëm për veçoritë e reja që ne po zhvillojmë për të mbrojtur të rinjtë”, shtoi ajo.

“Së dyti, nëse shihni ekrane paralajmëruese të vendosura në postime, ne do t’ju kërkojmë ditëlindjen tuaj para se të shihni postimin”, sipas kompanisë.

Kompania po zhvillon gjithashtu sisteme të reja për të njohur nëse përdoruesi ka ndarë datën e saktë ose të pasaktë të lindjes./abcnews

Lajme të ngjashme

Lamborghini që kushton pesë milionë euro

Press Online

Ky laptop lojrash Dell befason me çmimin

Press Online

Cilin iPhone duhet të blej dhe veçanërisht kur është koha për ta blerë atë

Press Online

Industria e aviacionit pritet t’iu rikthehet niveleve para-pandemike më 2024

Press Online

Google-i ka paguar në mënyrë të paligjshme mijëra punonjës në dhjetëra vende

Press Online

Tiktok po përdoret gjithnjë e më shumë nga të rinjtë

Press Online

Ju nuk mund të kopjoni përmbajtjen e kësaj faqe