Press Online
KULTURË

Filmi ku interpreton aktorja shqiptare fiton në Festivalin e Venecias

Mbyllet Festivali në Venecia, por maja e kinematografisë italiane këtë vit vendosi t’i japë çmimin më të madh, Luanin e Artë, filmit francez “L’évenement” të regjisores franko-libaneze Audrey Diëan, mbi temën dramatike të abortit të paligjshëm, ku interpreton aktorja shqiptare nga Kosova, Luana Bajrami.

Çmimi special i jurisë shkoi ndërkohë për filmin autobiografik “E stata la mano di Dio” i regjisorit italian Paolo Sorrentino, që si gjithmonë kishte në film aktorin e njohur Tony Servillo, protagonist i sukseseve të Sorrentinos si “Il Divo” dhe “La grande bellezza”.

Aktori më i mirë u shpall John Arcilla me filmin “On the job” mbi korrupsionin e politikanëve dhe kompromiset e mediave.

E teksa aktorja më e mirë u shpall “mbretëresha” Penelope Cruz, protagoniste e dy filmave në festival, por që triumfoi me filmin e mikut të saj Pedro Almodovar, “Madres parallelas” në rolin e një mamaje single. “Fitorja është e Pedros, 100%”, deklaroi aktorja spanjolle.

Lajme të ngjashme

“Virgjëresha Shqiptare”, premierë në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Varshavë

Press Online

Grand Gala dhe polemika, Inva Mula: Si mundet, unë spektatore?!

Press Online

Tri ditë rrugë për fotosesionin 30 minutësh, Korenica sjell Emina Çunmulajn me pamje të re

Press Online

Letra që Milada Horakova i shkroi të bijës para ekzekutimit

Press Online

Pse muzika ngjall kujtime?

Press Online

‘Ka ditë që nuk kemi ngrënë, ku po na çon?’, skena shqip nga filmi ku luante Rita Ora në vitin 2004

Press Online

Ju nuk mund të kopjoni përmbajtjen e kësaj faqe