Press Online
KULTURË

Në Shkup u mbajt Premiera e shfaqjes “Legjendat shqiptare”

IN Teatri shqiptar për fëmijë dhe të rinj-Shkup sonte ka realizuar Premierën e shfaqjes për fëmijë mbi 7 vjeç të titulluar “Legjendat shqiptare” (Rozafati dhe Gjergj Elez Alija).

Shfaqja ka qenë në regji të Ledian Gjeçit, skenografi të Ledian Gjecit, dramatizim Alba Shtëmbari, kompozitor Jetmir Mehmedit dhe kostumografi të Medina Hoxhës. Organizatorët kanë bërë të ditur për interesim të madh të shfaqjes në fjalë, por për shkak të protokolleve numri i vizitorëve ka qenë i limituar.

“Duke parë interesimin ju informojmë se çdo javë do të ketë rishfaqje të së njëjtës për shkak se duam që të gjithë fëmijëve t’ua japim mundësinë t’i shijojnë ‘Legjendat shqiptare’ në skenë. Numri i vizitorëve është i limituar në 30% të kapacitetit të ulëseve në teatër dhe që nga dita e parë e publikimit numri i rezervimeve u plotësua. Orarin që nga e martja do ta keni këtu dhe mund t’i bëni rezervimet. Theksojmë që këtë vit hyrja është falas”, thuhet në njoftimin e IN Teatrit shqiptar për fëmijë dhe të rinj- Shkup.

Ndryshe, rolet në shfaqjen “Legjendat shqiptare” janë luajtur nga Dea Pajaziti, Rabije Alilovska Uzulmez, Almedina Sadiki, Mumin Abdullai, Gëzim Zherka, Eldin Shiroki dhe Flakron Aliu.

Lajme të ngjashme

“Virgjëresha Shqiptare”, premierë në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Varshavë

Press Online

Grand Gala dhe polemika, Inva Mula: Si mundet, unë spektatore?!

Press Online

Tri ditë rrugë për fotosesionin 30 minutësh, Korenica sjell Emina Çunmulajn me pamje të re

Press Online

Letra që Milada Horakova i shkroi të bijës para ekzekutimit

Press Online

Pse muzika ngjall kujtime?

Press Online

‘Ka ditë që nuk kemi ngrënë, ku po na çon?’, skena shqip nga filmi ku luante Rita Ora në vitin 2004

Press Online

Ju nuk mund të kopjoni përmbajtjen e kësaj faqe