Press Online
TEKNOLOGJI

Industria e aviacionit pritet t’iu rikthehet niveleve para-pandemike më 2024

Kompania e prodhimit të aeroplanëve, Boeing, ka thënë se pret që do të duhen edhe dy vite e gjysmë që aviacioni global të kthehet në nivelet para pandemisë së koronavirusit.

Nënpresidenti për marketing komercial në këtë kompani, Darren Hulst, ka thënë se “industria rimëkëmbet në nivelet e vitit 2019 të trafikut, në fund të vitit 2023 apo në fillim të vitit 2024”.

Sipas parashikimeve të kësaj kompanie, fluturimet e brendshme do të rikthehen më lehtë, për dallim nga ato ndërkombëtare, pjesërisht për shkak të kufizimeve të qeverive në botë.

Sipas Boeing këto kufizime duhet të lirohen për të mundësuar përmbushjen e kërkesave që ekzistojnë tani në treg.

Vitin e kaluar, numri i pasagjerëve ka rënë për 60 për qind, në 1.8 miliard dhe industria besohet të ketë humbur 126 miliardë dollarë, sipas Shoqatës Ndërkombëtare të Transportit Ajror (IATA).

Lajme të ngjashme

Lamborghini që kushton pesë milionë euro

Press Online

Ky laptop lojrash Dell befason me çmimin

Press Online

Cilin iPhone duhet të blej dhe veçanërisht kur është koha për ta blerë atë

Press Online

Google-i ka paguar në mënyrë të paligjshme mijëra punonjës në dhjetëra vende

Press Online

Tiktok po përdoret gjithnjë e më shumë nga të rinjtë

Press Online

Pse Instagram po i kërkon përdoruesve datën e lindjes

Press Online

Ju nuk mund të kopjoni përmbajtjen e kësaj faqe