Press Online
KURIOZITETE

Arsyet pse nuset mbajnë buqetë me lule ditën e dasmës

Për shumë shekuj ka qenë traditë që në dasmë nusja të mbaj një buqetë me lule. Por si ka nisur kjo? Nëse ju mendoni se arsyeja e kësaj tradite është për t’u dukur bukur e keni gabim. Ne ju zbulojmë më poshtë si ka filluar ajo.

1-Shëndeti

Në mesjetë, nuset besonin se përgatitja e një buqete me lule do ndikonte mirë për shëndetin, dhe do e mbronin nga sëmundjet. Ato vendosnin në buqetë barishte dhe erëza që ndikonin për një shëndet të mirë.

2-Fati i mirë

Nuset besonin se lulet ishin fatsjellëse, prandaj dhe në ditën e dasmën ato kishin një të tillë. Kjo gjë ende besohet edhe në kohët e sotme. Prandaj edhe buqeta është një nga detajet kryesore në këtë ditë të lumtur.

3-Era e mirë

Në shekujt 15 dhe 16, njerëzit nuk para laheshin shpesh si në ditët e sotme. Një muaj para se të martoheshin, nuset i kushtonin shumë vëmendje aromës së tyre. Ditën e dasmës, kjo aromë përforcohej duke mbajtur një tufë me lule.

Lajme të ngjashme

Zbulohen gjurmë njerëzore 23 mijë vjeçare në New Mexico

News Desk

Njihet si qyteti më i shëmtuar, por sot është destinacion turistik

News Desk

Disa mënyra që ndikojnë në përmirësimin e disponimit tuaj

News Desk

Benifitet që sjellë qumështi i kokosit

News Desk

8 fakte të rëndësishme rreth kancerit të gjirit që duhet t’i dini patjetër

News Desk

Autoritetet Kineze detyrojnë Apple të dëbojnë një aplikacion Kurani nga App Store

News Desk