Press Online
RAJON

Rama: Në 2022 ngrihet kantieri për portin të ri të Durrësit, përzgjodhëm 5 finalistët

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar mbrëmjen e sotme se nga 14 kompani pjesëmarrëse në garë për ndërtimin e portit të Durrësit janë përzgjedhur 5 prej tyre.

Rama shkruan në një status në rrjetet sociale se pasi fituesi të dorëzojë projektin ndërtimor final, në vitin 2022 do të ngrihet kantieri i ndërtimit.

Statusi i Ramës

Porti i Ri i Durrësit. Drejt ndërtimit të Portit të Ri Tregtar të Durrësit në Porto Romano

Tre muaj pas çeljes së garës për detajimin inxhinierik të projektit, interesi ndërkombëtar mbresëlënës konfirmon Shqipërinë si një nyje logjistike dhe detare me potencial të jashtëzakonshëm

Nga 14 kompani pjesëmarrëse, u përzgjodhën 5 finalistë, lider në projektimin e porteve në Europë dhe më gjerë. Pasi fituesi të dorëzojë projektin ndërtimor final, do të ngrihet kantieri i ndërtimit në 2022

Lajme të ngjashme

Familja Jashari votojnë së bashku (VIDEO)

PRESSonline.mk

Nuk përton, 103-vjeçarja voton si një zonjë e vërtetë

PRESSonline.mk

Ambasada amerikane thirrje qytetarëve për të votuar: Mos e humbisni rastin!

PRESSonline.mk

Voton Albin Kurti

PRESSonline.mk

Brnabiç: Për anëtarësim në BE njohja e Kosovës s’është kusht

Press Online

Kosova mund të përfundojë e vetmja në rajon pa qasje në gaz

News Desk