Press Online
AKTUALE

ANKETË/ ASH-AAA prinë para BDI-së, Taravari mbetet i pari i Gostivarit

Kur na ndajn edhe pak ditë deri në nisjen e fushatës për zgjedhjet lokale të 17 tetorit, Instituti për hulumtime Politike dhe Qeverisje të Mirë ka publikuar anketën e fundit me çka paraqet fitues VMRO DPMNE në bllokun politik maqedonas, ndërsa fitore të ASH në bllokun politik shqiptar.

Në pyjetjen se për cilën parti do të votoni në zgjedhjet e ardhshme, 14.7 e të anketuarve janë përgjigjur për LSDM, 16.3 për VMRO DPMNE, 6.1 përqind e të anketuarve janë përgjigjur pozitivisht për BDI, ndërsa për Aleancën për shqiptarët 6.5 perqind e të anketuarve.

Anketa janë zhvilluar edhe për komunat Shkup, Tetovë, Gostivar, Kumanov, Strugë. Sipas kësaj ankete në Tetovë udhëheq Vullnet Murseli nga koalicioni ASH/AA kundrejt kandidates aktuale Tetuta Arifi nga BDI.

Në Gostivar, bindshëm anketa thotë se mbështetje ka Arben Taravari kundrejt të gjithë kandidatëve tjerë.

Edhe në Strugë, kjo anket e nxjer humbëse kryetarin aktual Ramiz Merko, derisa fitues e nxjerr koalicionin ASH/ Alternativa që në ketë komunë garon me Idri Istrefi.

Anketat është realizuar gjatë periudhës nga 15 shtatori deri më 20 shtator.

Lajme të ngjashme

Nuk përton, 103-vjeçarja voton si një zonjë e vërtetë

PRESSonline.mk

Qytetarët me shtetësi të dyfishtë mund të votojnë si në Maqedoni të Veriut edhe në Kosovë

PRESSonline.mk

MPB: Janë regjistruar disa incidente në Shkup, Kumanovë dhe Veles

PRESSonline.mk

KSHZ: Dalja në votime deri në orën 13:00 është 20.76%

PRESSonline.mk

Ambasada amerikane në Shkup alarmon në Prokurori: 83 persona të dënuar janë të armatosur për të penguar zgjedhjet

PRESSonline.mk

Ziadin Sela has probleme me identifikimin e gishtit

PRESSonline.mk