Press Online
SPORT

Ndryshime drastike në Ligue 1, do të zvogëlohet numri i skuadrave pjesëmarrëse

Superliga franceze ka njoftuar se do të zvogëlojë numrin e skuadrave në ligë.

Aktualisht janë 20 skuadra që garojnë në Ligue 1 të Francës.

Megjithatë, ky numër do të zvogëlohet kështu ka vendosur Federata e Futbollit të Francës.

Është marrë vendim që në sezonin 2022/23 të bien katër skuadra në ligën e dytë, dhe të promovohen dy të tjera në Ligue 1, duke bërë që nga edicioni 2023/24 të garohet me 18 skuadra.

Një gjë e tillë është duke u përmendur të ndodhë edhe në Serie A.

Federata italiane tashmë ka nisur takimet me klubet, dhe mbetet të shihet nëse edhe ligat tjera do të ndjekin shembullin e Ligue 1.

Lajme të ngjashme

Brahim Diaz infektohet me koronavirus

News Desk

Barça interesohet për Lingardin

News Desk

Ish presidenti i Barcelonës: “Po, morëm ofertë 150 milionë euro për Ansu Fatin”

News Desk

Wilshere zbulon futbollistin më të shpejtë te Arsenali

News Desk

Guardiola komenton deklaratën e Sterling për t’u larguar nga City

News Desk

Po na ka hije vendi i parë

News Desk