Press Online
KURIOZITETE SHËNDETI

Një ilaç i ri është 40 herë më efikas në zhdukjen e qelizave të kancerit

Ilaçi i marrë nga kërpudhat e Himalajeve, është 40 herë më efikas në zhdukjen e qelizave të kancerit.

Molekula e gjetur në kërpudhat Himalajeve mund të përfaqësojë një hap të madh përpara në trajtimin e pacientëve me kancer.

Është një lloj i ri i kimioterapisë, i bazuar në një “kimikat magjik” që është provuar të jetë një ilaç jashtëzakonisht efektiv kundër kancerit, shkruan revista shkencore science.

Ilaçi, i quajtur NUC-778, është zhvilluar nga shkencëtarët në Universitetin e Oksfordit në bashkëpunim me kompaninë farmaceutike britanike NuCana, dhe është i rëndësishëm sepse ka potencialin të shkatërrojë qelizat e kancerit 40 herë më me efikasitet sesa komponimet e mëparshme. Krahasuar me llojet ekzistuese të kimioterapisë, ajo shkakton më pak dëme në trup.

NUC-7738 është ende në një fazë të hershme të zhvillimit, kështu që aktualisht nuk është i disponueshëm si ilaç. Sidoqoftë, provat klinike kanë treguar rezultate premtuese dhe sugjerojnë që ilaçi mund të bëhet një opsion i ri trajtimi për pacientët me kancer.

Përbërësi aktiv i ilaçit NUC-7738 i quajtur cordycepin është përgjegjës për gjithçka. Ky përbërës ka veti anti-kancer, si dhe antioksidues dhe anti-inflamator.

Ndryshe, provat klinike filluan në vitin 2019, dhe deri më tani ato premtojnë shumë.

Lajme të ngjashme

Çfarë ndodh me trupin pas ndërprerjes së ushtrimeve?

News Desk

Shenjat dalluese të mungesës së vitaminës A

News Desk

Zbulohen gjurmë njerëzore 23 mijë vjeçare në New Mexico

News Desk

Pse duhet të hani çdo ditë mandarina

News Desk

Nëse jeni ftohur nga ulja e temperaturave, këto 4 lloje çaji do ju ndihmojnë menjëherë

News Desk

Njihet si qyteti më i shëmtuar, por sot është destinacion turistik

News Desk