Press Online
AKTUALE GLOBI

Kosova refuzoi gazsjellësin amerikan, Vuçiq udhëton në Rusi për të diskutuar çmimin e gazit rus

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuciq, ka konfirmuar sot se më 25 nëntor do të udhëtojë drejt Moskës për një takim me presidentin rus, Vladimir Putin, e ku një nga temat do të jetë edhe çmimi me të cilin do ta blejë Serbia gazin rus gjatë vitit tjetër.

Pavarësisht negociatave që janë zhvilluar në mes të një kompanie gjermane dhe drejtorit të “Serbijagas”, për çmimin e gazit që do t’i shitet Serbisë në vitin tjetër do të vendos Vladimir Putin.

“Propozimi i tyre ishte afër 800 dollarë për një metër kub gaz, që është tri herë më i lartë se sa që po e blejmë sot. Nuk mund t’i përballojmë”, ka thënë Vuçiq.

Vuçiq thotë se kanë disa rezerva të gazit që është i mjaftueshëm për disa kohë por shton se ai është për “ditë të zeza” dhe se “urren që të harxhojë sasitë e tilla”.

“Do të luftojmë”, ka thënë Vuçiq.

Lajme të ngjashme

Shpërblime për mjekët që nxisin vaksinimin e pacientëve

Press Online

Vetoja e Bullgarisë, PS kundër Metës: Tirana nuk duhet të shkëputet nga Shkupi

Press Online

Grubi: Javën e ardhshme do të ketë zhvendosje të funksioneve, përgjegjësi për tragjedinë duhet të ketë!

Press Online

Mickoski: Disa tragjedi në vend tregojnë një sistem të kalbur dhe jofunksional

Press Online

Kovaçevski: Me Alternativën flasim për përgjegjësitë në Qeveri, jo për ndarjen e resorëve

Press Online

Familjarët e viktimave kërkuan që kufomat t’i pranojnë para xhumasë – ndryshon plani!

Press Online