Press Online
GLOBI

Pekin 2022/ Stadiumi “Capital” gati për eventet e provës

“Capital Gymnasium” në kryeqytetin kinez, i cili është ndërtuar 53 vjet më parë, do të presë provat e “Asian Open” për patinazhin dhe etapën kineze të Kupës së Botës për skiimin “short track”, dy evente provë për Pekin 2022, përcjell “Xinhua”.

Drejtori operativ i stadiumit, Ding Dong, deklaroi se të gjithë atletët e huaj të patinazhit artistik, trajnerët, arbitrat dhe zyrtarët e “International Skating Union” dhe të “Asian Skating Union” kanë mbërritur në kryeqytetin kinez, për të marrë pjesë në seksionet e nxehjes në pistën e akullit.

“Kujdesi me masat anti-Covid është një ndër pikat kryesore të këtij kompeticioni”, -shpjegoi Ding, i cili shtoi se atletët dhe pjesëmarrësit në lojëra nuk do të futen në karantinë pas mbërritjes në “Capital Gymnasium”, por duhet të dorëzojnë një test molekular negativ dhe duhet të mbajnë një maskë të tipit N95. Këtë vit, garat do të jenë pa spektatorë.

Sipas Ding, në “Asian Open” për patinazhin, që do të zhvillohet nga 14-16 tetor, kanë mbërritur 32 atletë nga nëntë vende dhe rajone të ndryshme të botës. Për Kinën, do të garojnë Sui Wenjing e Han Cong.

Lajme të ngjashme

Stoltenberg: Një tjetër pushtim rus i Ukrainës do të kishte një “çmim të lartë”

Press Online

Kriza me lirën shihet si mundësi për të sfiduar Erdoganin

Press Online

Kina thotë se 85% e qytetarëve të saj do të flasin gjuhën mandarine deri më 2025

Press Online

Nigeria konfirmon rastet e para të variantit Omicron

Press Online

OBSH: Varianti Omicron i COVID-19 paraqet rrezik shumë të lartë global

Press Online

Talibanët kërkojnë ndihmën e BE-së për aeroportet afgane

Press Online