Press Online
TEKNOLOGJI

Space X ka problem me tualetet në kapsula

Space X ka disa probleme me tualetet nëpër kapsula, që duhet ta zgjedh para se të lëshohet një tjetër me katër astronautë.

Kompania amerikane dhe NASA, duan të sigurohen që rrjedhja e tualetit nuk do të rrezikojë kapsulën që do të lëshohet të dielën nga qendra hapësinore Kennedy.

Gjatë fluturimit të parë privat të kompanisë Space X gjatë muajit të kaluar, gypi është shpërthyer duke bërë që të ketë rrjedhjeve të urinës nëpër ventilatorë dhe nën dysheme, ka bërë të ditur Ëilliam Gersteinmeyer, zëvendëspresidenti i Space X që dikur ka punuar për NASA-n.

I njëjti problem është zbuluar së fundmi brenda kapsulës Dragon në stacionin hapësinor, kështu të paktën pranoi William para gazetarëve të hënën mbrëma.

E si zgjidhje afatgjatë, Space X ka salduar gypin për derdhjen e urinës që gjendet brenda kapsulës më të re të kompanisë, që ekuipazhi amerikano-gjerman e ka quajtur Endurance.

Sa i përket kapsulës Dragon në orbitë, nën pllakat e dyshemesë është gjetur sasi e urinës që besohet të jetë e miliarderit dhe tre personave tjerë që realizuan së fundmi një fluturim treditor.

Lajme të ngjashme

Këto janë aplikacionet më të mira për Android për vitin 2021

Press Online

Twitter merr hapa të rëndësishëm për ruajtjen e privatësisë

Press Online

Cilat janë fjalëkalimet më të përdorura në gjithë botën gjatë vitit 2021?

Press Online

iPhone do të ‘zhduket’ pas 10 vitesh

Press Online

Apple vendos të zhvillojë vetë teknologjinë celulare 5G

Press Online

Sekreti i suksesit të TikTok-ut dhe cilat janë llogaritë më të njohura në botë

Press Online