Press Online
TEKNOLOGJI

Facebook dhe Instagram marrin të dhëna për personat nën 18 vjeç

Facebook dhe Instagram po mbledhin të dhëna nga moshat nën 18 vjeç duke përdorur softuer që gjurmon aktivitetin e shfletimit të internetit të përdoruesve, sipas një studimi.

Kompania e platformave kishte njoftuar në korrik se do t’i lejonte reklamuesit të synonin përdoruesit e rinj bazuar vetëm në tre kategori – mosha, gjinia dhe vendndodhja – në vend të një sërë opsionesh duke përfshirë interesat e tyre personale, shkruan TheGuardian.

Megjithatë, hulumtimi i një treshe grupesh të fushatës thotë se Facebook dhe Instagram kanë ruajtur përdorimin e softuerit, të njohur si API-të e konvertimit, që mbledh detaje të aktiviteteve të shfletimit të internetit të adoleshentëve.

Pronari i Facebook dhe Instagram, Meta, mohoi se të dhënat ishin përdorur nga sistemi i ofrimit të reklamave të drejtuar nga algoritmi i kompanisë për të shërbyer reklama për përdoruesit nën 18 vjeç.

Lajme të ngjashme

Këto janë aplikacionet më të mira për Android për vitin 2021

Press Online

Twitter merr hapa të rëndësishëm për ruajtjen e privatësisë

Press Online

Cilat janë fjalëkalimet më të përdorura në gjithë botën gjatë vitit 2021?

Press Online

iPhone do të ‘zhduket’ pas 10 vitesh

Press Online

Apple vendos të zhvillojë vetë teknologjinë celulare 5G

Press Online

Sekreti i suksesit të TikTok-ut dhe cilat janë llogaritë më të njohura në botë

Press Online