Press Online
AKTUALE RAJON

82 vjeçari: Jam 77 vjet bari, zanatin po ja lë djalit. Nga shteti nuk duam akademi, por mbështetje

Osmën Nako është 82 vjeç dhe prej 77 vitesh punon si bari. Nga fshati Picar i Selenicës Nako ia nisi që të ruajë bagëtitë që në moshën 5 vjeç. Më herët punën e tij e kishte bërë babai e gjyshi, tani ai po e mëson edhe të birin.

“Profesionin e kam mësuar nga gjyshi dhe nga babai. Kam dhe djalin, e kam mësuar vetë,” tha ai. Sipas të moshuarit, ky është një profesion i cili më shumë se në shkollë mësohet me eksperiencë.

“Unë që e mësova djalin asnjë gjë shteti, e kam me djersën time dhe të fëmijëve bashkë me bashkëshorten. Shteti më ka dhënë vetëm një vit dhe s’po më jep më,” tha ai.

"77 vjet bari. Ia mësoi gjyshi e po ia lë djalit" Historia e

Por në vend të shkollave, ai bën thirrje për mbështetje nga shtetit, e cila siç tregon 82-vjeçari ka qenë minimale.

Shumica e barinjve, blegtorëve apo bujqve janë larguar nga fshatrat e Vlorës.

Osmën Nako thotë se 20 vjet më parë në fshat kishte 10 bari, ndërsa sot numërohen 3 të tillë.

"77 vjet bari. Ia mësoi gjyshi e po ia lë djalit" Historia e
"77 vjet bari. Ia mësoi gjyshi e po ia lë djalit" Historia e
"77 vjet bari. Ia mësoi gjyshi e po ia lë djalit" Historia e
"77 vjet bari. Ia mësoi gjyshi e po ia lë djalit" Historia e

Lajme të ngjashme

Shpërblime për mjekët që nxisin vaksinimin e pacientëve

Press Online

Vetoja e Bullgarisë, PS kundër Metës: Tirana nuk duhet të shkëputet nga Shkupi

Press Online

Grubi: Javën e ardhshme do të ketë zhvendosje të funksioneve, përgjegjësi për tragjedinë duhet të ketë!

Press Online

Mickoski: Disa tragjedi në vend tregojnë një sistem të kalbur dhe jofunksional

Press Online

Kovaçevski: Me Alternativën flasim për përgjegjësitë në Qeveri, jo për ndarjen e resorëve

Press Online

Familjarët e viktimave kërkuan që kufomat t’i pranojnë para xhumasë – ndryshon plani!

Press Online