Press Online
TEKNOLOGJI

Apple vendos të zhvillojë vetë teknologjinë celulare 5G

Apple ka planifikuar të bashkëpunojnë me Taiwan Semiconductor Manufacturing Co për të prodhuar modemët 5G për iPhone e ardhshëm.

Gjiganti i iPhone do të përdorë teknologjinë 4-nanometër të TSMC që ende nuk është implementuar në asnjë produkt komercial. Si duket modemi 5G i iPhone është dizajnuar dhe testuar me 5nm përpara se të kalojë në 4-nanometër në 2023.

Kalimi i Apple në dizajnet e veta të modemëve ishte hapi i radhës i pritshëm i kompanisë. Aktualisht gjiganti Amerikan i blen modemët nga Qualcomm që është lider në industri dhe ka prodhuar këto modem për tërë linjën iPhone 13.

Në 2019-ën Apple vendosi të blejë divizionin e modemëve 5G të Intel. Po atë vit Qualcomm dhe Apple arritën një marrëveshje duke i dhënë fund përplasjeve në gjykata për këtë çështje dhe Qualcomm mori më shumë se 4 miliardë dollarë si pasojë e saj.

TSMC është prodhuesi i çipeve Apple A dhe M1. Sipas raportit të Nikkei qindra inxhinierë të TSMC po punojnë së bashku me Apple në SHBA. iPhone 2022 pritet të kenë procesorët 4-nanometër ndërsa në 2023 3-nanometër. /PCWorld Albanian

Lajme të ngjashme

Këto janë aplikacionet më të mira për Android për vitin 2021

Press Online

Twitter merr hapa të rëndësishëm për ruajtjen e privatësisë

Press Online

Cilat janë fjalëkalimet më të përdorura në gjithë botën gjatë vitit 2021?

Press Online

iPhone do të ‘zhduket’ pas 10 vitesh

Press Online

Sekreti i suksesit të TikTok-ut dhe cilat janë llogaritë më të njohura në botë

Press Online

Sulmohet wordpress – disa ueb-faqe hakohen

Press Online