Press Online
SHËNDETI

Dietologët tregojnë se a ndikon alkooli në shtimin e peshës

Alkooli dhe konsumimi i tij shoqërohet me një mori mitesh dhe supozimesh, e njëri prej tyre është edhe ai se alkooli ndikon në shtimin e peshës.

Dietologu Bhuvan Rastogi tha se alkooli nuk çon në shtim në peshë, por pengon humbjen e saj. Sipas tij, mbikonsumimi mund të çojë në oreks më të lartë.

“Konsumimi i alkoolit shkakton fryrje dhe gazëra. Alkooli është inflamator në sasi të mëdha dhe kjo përkeqësohet edhe më shumë sepse zakonisht shoqërohet me një rritje të ushqimeve që shkaktojnë gazra si sheqeri dhe pijet e gazuara”, u shpreh ai.

Ai citoi një studim që tregoi se konsumimi i alkoolit në mënyrë të moderuar çon në “të njëjtën humbje peshe si një grup tjetër kontrolli, duke marrë të njëjtën sasi të kalorive totale”.

Nutricionisti u pajtua se konsumimi i tepërt i alkoolit, veçanërisht në baza të rregullta, mund të çojë në oreks më të lartë./Klan Kosov

Lajme të ngjashme

Mos pini ujë të ftohtë me ushqim – Paralajmërimi i mjekëve

Press Online

Çka e shkakton errësimin e nënsqetullave dhe si ta trajtoni atë

Press Online

Perimet që “shpëtojnë” duhanpirësit, ulin rrezikun edhe nga kanceri

Press Online

Hani portokaj për të zgjidhur problemet shëndetësore që vijnë me stinën e dimrit

Press Online

Stina më e mirë për të humbur peshë

Press Online

Këto janë ushqimet që duhet të hani nëse vuani nga tiroidja

Press Online