Press Online
SPORT

E quajti Kupën e Afrikës si “turne të vogël”, Klopp përplaset me gazetarin

Jurgen Klopp këmbënguli se komentet e tij ishin marrë jashtë kontekstit pasi ai u përfshi në një shkëmbim të zjarrtë me një gazetar të zemëruar të mërkurën mbrëma.

Trajneri i Liverpool-it, pas fitores 2-0 të skuadrës së tij kundër Portos, u thirr për atë që tha të shtunën kur e përshkroi Kupën e Kombeve të Afrikës një ‘turne të vogël’ ndërsa fliste për pushimet ndërkombëtare.

Megjithatë, të mërkurën një gazetar, duke folur përmes video-lidhjes me Klopp, kërkoi falje dhe besonte se Klopp nuk do të thoshte kurrë një ‘turne të vogël në Evropë’ – megjithatë gjermani u zhvendos për të mbrojtur komentet e tij teksa iu referua humbjes së lojtarëve si Mohamed Salah dhe Sadio. Mane për ngjarjen që fillon në janar.

Në mënyrë të plotë, reporteri fillimisht pyeti: ‘Përshëndetje Jurgen, gjatë presionit tuaj të fundit para ndeshjes, ju e quajtët qëllimisht Kupën e Kombeve të Afrikës një “turne të vogël”.

“Unë mendoj se është një fyerje për lojtarët, një fyerje për tifozët, një fyerje për njerëzit në kontinent dhe unë mendoj se ju i detyroheni kontinentit një falje.”

I befasuar Klopp u përgjigj: ‘Nuk e kisha menduar kështu. Nuk e kam menduar kështu, nuk e di pse e kupton kështu të them të drejtën…’

Gazetari më pas qortoi: “Kjo ishte ajo që thatë, unë dëgjova shtypësin dhe ju thatë se kontinenti në Afrikë [është i vogël], kështu thatë”.

Klopp më pas mbrojti komentet e tij: ‘Nuk e kisha menduar kështu, hajde. Pra, nuk e kisha as afër idesë në mendjen time se dua të flas për Kupën e Kombeve Afrikane si një “turne të vogël” ose kontinentin e Afrikës si një kontinent të vogël, aspak.

“Ajo që doja të thoja ishte, nëse e shikoni të gjithë konferencën për shtyp, atëherë mund ta kishit kuptuar në mënyrën e duhur nëse doje, sepse thashë se nuk ka pushime ndërkombëtare deri në mars tani.

“Unë thashë “oh, ka një turne të vogël në janar” dhe nuk e kisha parasysh një turne të vogël, thjesht po thoja se është ende një turne, është ironike. Është ende një turne, një turne i madh. Ne humbasim lojtarët tanë më të mirë në atë turne…’

Megjithatë, gazetari nuk kishte mbaruar ende: ‘Por nuk do të thoshit kështu në Evropë, nuk do të thoshit një “turne të vogël në Evropë…”

Klopp përfundoi: “Unë nuk jam një folës amtare, por nëse doni të më kuptoni gabim, mund ta bëni këtë gjatë gjithë kohës.

“E di që nuk do të mendoja kurrë kështu. Nuk e kuptoj pse e menduat këtë për të qenë i sinqertë, por në të vërtetë nuk është në rregull pasi nuk do ta bëja kurrë këtë. Por kjo është ajo tani.

“Nuk ishte qëllimi im, por ju bëtë diçka [më shumë] prej tij, kështu që nuk është aq e lezetshme të jesh 100 për qind i sinqertë.”

Kupa e Kombeve të Afrikës do të mbahet në Kamerun dhe do të nisë më 9 janar, ndërsa finalja do të zhvillohet më 6 shkurt, dhe Klopp pritet të humbasë Salah, Mane dhe Naby Keita për kombëtaren. /Lajmi.net

Lajme të ngjashme

Më i miri: Lionel Messi prezanton sonte Topin e Artë, ‘Parc des Princes’ do të mbulohet nga spektakli

Press Online

“Vinicius mund të fitojë Topin e Artë”

Press Online

“Dua të shkruajë historinë me Realin, kur më kërkuan nuk fjeta 2 net”

Press Online

VIDEO | Momente emocionuese, Luis Suarez i dorëzon Mesit trofeun e Topit të Artë

Press Online

Fjalët e para të Mesit pas fitimit të Topit të Artë, ka një urim të veçantë për Levandovskin

Press Online

Lionel Mesi mposht Levandovskin dhe fiton Topin e Artë (FOTO)

Press Online