Press Online
SHËNDETI

Hani portokaj për të zgjidhur problemet shëndetësore që vijnë me stinën e dimrit

Tashmë jemi në stinën e portokajve, që janë të pasur me vitaminë C dhe antioksidantë. Frutat e agrumeve, sic quhen ndryshe, nuk janë vetëm freskuese për sythat dhe shqisat tuaja të shijes, por edhe për të gjithë sistemin dhe janë në gjendje të zgjidhin shumë nga problemet shëndetësore që vijnë me stinën e dimrit.

Studimet sugjerojnë se fitokimikatet në portokall na mbrojnë nga sëmundjet e zemrës dhe kanceri. Përveç kësaj, portokajtë gjithashtu ndihmojnë në uljen e presionit të gjakut dhe kolesterolit. Disa studiues konfirmojnë gjithashtu efektet pozitive të tyre në kujtesë e njohje dhe dihet gjithashtu se parandalojnë disa kushte neurodegjenerative.

Gjithashtu, në vend që të hidhni lëvozhgat e portokallit, mund t’i ruani për t’i përdorur në disa receta, pasi ato janë edhe më ushqyese se brendësia, shkruan Hindustantimes.

Këtu janë disa përfitime shëndetësore nga portokajtë, të ndara nga ekspertja, Dr Dixa Bhavsar, në instagram:

* Nxit tretjen: Portokalli pastron kanalet e trupit, pastron enët e gjakut, pastron traktin gastro-intestinal.

* I mirë për shëndetin e zemrës: Portokajtë konsiderohen si një tonik kardiak dhe përmirësojnë e forcojnë imunitetin. Ato gjithashtu lehtësojnë lodhjen.

* Agrumet ndihmojnë në lehtësimin e dispepsisë, dhimbjeve të barkut, infektimit të krimbave e dhimbjeve të barkut.

* Portokajt përmirësojnë përthithjen e hekurit edhe pse nuk janë vetë burim i mirë i hekurit. Ato duhet të konsumohen së bashku me ushqime të pasura me hekur.

* Ata janë gjithashtu të shkëlqyer për shëndetin e lëkurës dhe parandalojnë dëmtimin e saj

* Portokajt mbajnë nën kontroll presionin e gjakut dhe gjithashtu kontrollojnë nivelin e sheqerit në gjak kur hahen me moderim

* Ata gjithashtu ulin kolesterolin dhe janë të mirë për sytë

* Janë gjithashtu të dobishme në lehtësimin e kapsllëkut

* Portokajt gjithashtu ulin rrezikun e kancerit

Lajme të ngjashme

Ngrënia e çokollatës së zezë mund t’i ndihmojë njerëzit të shmangin kancerin, tregon një studim i ri

News Desk

Infektimi i grave shtatzëna me Covid prek dhe foshnjat

News Desk

Simptoma ‘shkatërruese’ e Omicron në flokë që shfaqet pasi të keni kaluar virusin

News Desk

Gjashtë ushqimet që ua dëmtojnë veshkat

News Desk

Nëse vuani nga kjo sëmundje, duhet patjetër të hani më shpesh domate

News Desk

Ky lloj i zakonshëm i kërpudhave rrit shëndetin imunitar dhe ndihmon në rregullimin e presionit të gjakut

News Desk