Press Online
RAJON

Nagavci: Shqipëria s’ka respektuar abetaren e unifikuar, Kosova po

“Kosova ka respektuar dhe ka përdorur abetaren e përbashkët që është vendosur vite më parë mes dy shteteve”. Kështu deklaroi ministrja e Arsimit në Kosovë, Arbërie Nagavci në emisionin “Mirëmëngjes”.

Ajo sqaroi se marrëveshja për një abetare të unifikuar nuk është respektuar nga ana e Shqipërisë.

“Edhe vite më parë, është iniciuar, është pranuar dhe ka filluar të punohet me një abetare të përbashkët. Në Kosovë e kemi respektuar, e kemi pasur atë abetare në përdorim për një kohë të gjatë. Me aq sa jam në njohuri në Republikën e Shqipërisë nuk është përdorur e njëjta abetare në të gjitha shkollat apo gjatë gjithë kësaj kohe”, u shpreh ministrja.

Ndërkohë Nagavci komentoi edhe refuzimin e vizitës në Preshevë nga ana e autoriteteve serbe.

“Përgjigjja zyrtare nga ana e Serbisë na është dërguar pak minuta para nisjes së datës 27 nëntor. Përgjigja ishte e shkurtët. ‘Fatkeqësisht nuk mund t’u aprovohet leja për vizitë kësaj radhe, do ta shqyrtojmë në një rast tjetër kërkesën tuaj’, kështu na u tha”, tregoi ministrja.

Ajo tha më tej se kishin planifikuar të takoheshin me përfaqësues të Preshevës, Medvegjës dhe Bujanovcit, por siguroi që bashkëpunimi nuk do të mungojë në të ardhmen.

Lajme të ngjashme

Tension në Mal të Zi/ Abazoviç përplaset me turmën që e fyeu si “shqiptar” (VIDEO)

Press

Shkrimtari malazez: Koalicioni i Abazoviçit u bë që Mali i Zi të futet në Open Balkan

Press

Vendim përfundimtar: Hyrja në Kosovë vetëm me tri doza të vaksinës

Press

“21 janari, Qeveria e ka shlyer detyrimin – fajtorët e vërtetë vijojnë luftën mes tyre”

News Desk

Priten masa të reja për hyrjen në Kosovë, 3 doza ose 2 doza dhe testin PCR negativ

News Desk

Meta: Po më pret populli i 2 marsit, gati për beteja të vërteta

News Desk