Press Online
MAQEDONI

EUROINTEGRIMET/Neçev: Fillimi i negociatave mund të jetë fillimi i vuajtjeve

Caktimi i datës për negociata me BE-në nuk është sfida e vetme me të cilën do të përballemi, por e rëndësishme është vetë korniza e negociatave, tha Zoran Neçev nga Instituti për Demokraci në emisionin “360 Gradë” në Alsat. Sipas tij, korniza e negociatave mund të kthehet në telashe të reja për vendin tonë.

“Nuk duhet të shpejtojmë drejtë asaj – a do të fillojnë negociatat. Është shumë e rëndësishme çfarë do përmbajë korniza  e negociatave, edhe nëse ka interes politik për fillimin e negociatave. Nëse kompromisi që duhet të bëjmë me Bullgarinë shkon deri aty sa të shkaktojë zhgënjim dhe mosbesim të plotë nga ana e qytetarëve maqedonas, atëherë vetë fillimi i negociatave do të jetë fillimi i vuajtjeve dhe dëshpërim gjithnjë e më i madh dhe refuzim nga qytetarët maqedonas ndaj BE-së dhe procesit të zgjerimit”, thotë Neçev.

Lajme të ngjashme

Mickoski: VMRO-DPMNE propozon uljen e numrit të deputetëve nga 120 në 90

Press

Një i lënduar në zjarrin në Tetovë i cili i kaploi dy shtëpi

Press

Kovaçevski dhe Mickoski janë dakorduar për takim të përbashkët

Press

Sela takon deputetin e PD-së, Tomor Alizoti, e djathta dhe shqiptarët temë diskutimi

Press

Të rinjtë, të zhgënjyer me procesin eurointegrues

Press

Sedat Ramadani largohet nga LB / E humbëm identitetin me të cilin na njihnin njerëzit!

Press