Press Online
MAQEDONI

Zaev, Rama dhe Vuçiq me një letër të hapur i ftojnë fqinjët që t’i bashkohen “Ballkanit të Hapur”

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq dhe kryeministrat e Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë, Zoran Zaev dhe Edi Rama, i dërguan një letër të hapur për Ballkanin Perëndimor, të publikuar nga e përditshmja “Dan” me bazë në Podgoricë.

Në letrën e përfaqësuesve të vendeve të Ballkanit Perëndimor thuhet se Evropa nuk është një kontinent, por një vizion, se qytetarët e Ballkanit Perëndimor, si pjesë përbërëse e kontinentit dhe vizionit, janë lënë jashtë për një kohë të gjatë, njofton AIM nga Beogradi.

“Dëshira e popullit tonë për t’u pranuar nga anëtarët e BE-së u pengua vazhdimisht nga politikat e brendshme të vendeve anëtare, mospërmbushja e premtimeve të dhëna dhe frika për të ardhmen. Kjo ka sjellë zhgënjim, paqëndrueshmëri, emigracion dhe mungesë investimesh të mëdha”, thuhet në letrën e hapur.

“Ne, si udhëheqës të vendeve tona, mund të vendosim të ankohemi për këtë, ose mund të vendosim të bëjmë diçka për këtë. Ne zgjodhëm këtë të fundit. Në nëntor 2019, ne nënshkruam marrëveshje paraprake për të stimuluar të ashtuquajturin Procesi i Berlinit, në mënyrë që të marrim në duart tona bashkëpunimin më të thellë rajonal”, thuhet në letër.

Tre shtetarët theksojnë se vizioni i tyre është të kapërcejnë barrierat sociale, ekonomike dhe tregtare që ngadalësojnë rritjen ekonomike në të gjithë rajonin, duke zbatuar katër liritë evropiane në vendet tona.

“Që atëherë, ne kemi takuar dhe nënshkruar në mënyrë sistematike marrëveshje që u mundësojnë qytetarëve tanë të punojnë lirshëm me njëri-tjetrin, kemi reduktuar kontrollet kufitare që do të lejojnë kalimin e mallrave, pothuajse pa vonesë, kemi vendosur mekanizma për udhëtimin e lirë të qytetarëve tanë ndërmjet vendeve tona, vende – të tilla si qytetarët e BE-së udhëtojnë ndërmjet vendeve të tyre. Iniciativa jonë, e quajtur Ballkani i Hapur, është dëshmuar efektive dhe e dobishme edhe në tejkalimin e kohëve të vështira të pandemisë”, thuhet në letër.

Ndonëse iniciativa për Ballkanin e Hapur deri më tani përfshin vetëm Serbinë, Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, nënshkruesit theksojnë se Nisma ka qenë dhe do të jetë e hapur për të gjithë anëtarët e Ballkanit Perëndimor./Telegrafi/

Lajme të ngjashme

Mickoski: VMRO-DPMNE propozon uljen e numrit të deputetëve nga 120 në 90

Press

Një i lënduar në zjarrin në Tetovë i cili i kaploi dy shtëpi

Press

Kovaçevski dhe Mickoski janë dakorduar për takim të përbashkët

Press

Sela takon deputetin e PD-së, Tomor Alizoti, e djathta dhe shqiptarët temë diskutimi

Press

Të rinjtë, të zhgënjyer me procesin eurointegrues

Press

Sedat Ramadani largohet nga LB / E humbëm identitetin me të cilin na njihnin njerëzit!

Press