Press Online
MAQEDONI

Pushojnë organet e ASH-së, Sela kryetar deri në Kongresin e pranverës

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët (ASH), Ziadin Sela ka folur lidhur me vendimet e miratuara sot në Kuvendin Qendror të kësaj partie, duke njoftuar se partia e tyre hyn në një proces të brendshëm zgjedhor.

Sela ka theksuar se ai do të vazhdoj të mbetet kryetar i këtij subjekti politik deri në mbajtjen e kongresit partiak, të planifikuar për në pranverën e 2022 dhe për të cilin është formuar komision për organizimin e tij, përcjell INA.

“Dhënia e dorëheqjes sime në këtë situatë, do ta linte partinë pa kreun e partisë dhe një situatë e tillë do të ishte e disfavorshme, duke marrë para. Do të vazhdoj si kryetar partie deri në Kongresin e ardhshëm që do të mbahet nga pranvera”, theksoi Sela.

Sipas tij, deri në Kongresin e ardhshëm do të pushojnë së vepruari organet e tjera partiake që i zgjedh Kuvendi partiak, ndërsa do të mbeten vetëm kryetari dhe Kuvendi qendror.

“Pranvera do të na gjej me një kongres të mirë organizuar. Kemi nevojë që të hapemi si parti, të bëjmë reforma, kemi nevojë për njerëz të rinj. ASH është shtëpia që do të jetë e hapur për të gjithë”, theksoi Sela, duke i bërë thirrje shqiptarëve që ti bashkohen këtij subjekti politik.
Sela i ka quajtur improvim zhvillimet për formimin e një shumicë të re, por sipas tij, kjo shumicë që po tentohet të bëhet nuk ka legjitimitet. 

Lajme të ngjashme

Mickoski: VMRO-DPMNE propozon uljen e numrit të deputetëve nga 120 në 90

Press

Një i lënduar në zjarrin në Tetovë i cili i kaploi dy shtëpi

Press

Kovaçevski dhe Mickoski janë dakorduar për takim të përbashkët

Press

Sela takon deputetin e PD-së, Tomor Alizoti, e djathta dhe shqiptarët temë diskutimi

Press

Të rinjtë, të zhgënjyer me procesin eurointegrues

Press

Sedat Ramadani largohet nga LB / E humbëm identitetin me të cilin na njihnin njerëzit!

Press