Press Online
RAJON

Vogel: BE ka dështuar në Ballkan, mbështet njerëzit e gabuar

“Koncesionet e fundit të bëra ndaj Millorad Dodik, favorizimi i Aleksandër Vuçiç, i cili tanimë posedon edhe mbështetje të madhe brenda bllokut dhe institucioneve të saj, me mbështetjen e madhe nga Viktor Orban dhe komsioneri personal i tij për Fqinjësi dhe Zgjerim, Oliver Varheily, janë asgjë tjetër pos vazhdimësi e politikës së dështuar të Bashkimit Evropian në Ballkn”.

Kështu vlerësoi Toby Vogel, analisti evropian në Bruksel, dhe njohësi i çështjeve të Ballkanit, si dhe njëri nga themeluesit e Këshillit për Politika Demokratie në Berlin.

Tregimi i “shpërbërjes paqësore të Bosnjës”, e cila doli në media, Vogel thotë se “nuk është më test-balon”.

Ai është kritik jo vetëm ndaj politikave evropiane në Ballkan, por edhe “ndaj dështimit të tyre për të trajtuar kërcënimet nga Vlladimiur Putin, dhe pushtimit të mundshëm ndaj Ukrainës”.

“Ndaj kësaj Evropa nuk ka kurrëçfarë përgjigje adekuate”, ka thënë ai për “Bosnja e Re”.

Ai madje kritkoi edhe politikat e emigracionit të BE-së të cilat i quajti “në kundërshtim me vlerat evropiane dhe ligjin ndërkombëtar”. (Albanianpost)

Lajme të ngjashme

Hapet thirrja për aplikim në konkursin për Abetaren e përbashkët Kosovë-Shqipëri

Press

Dhjetori 2021 me 4.6% rritje të volumit të mallrave në porte

News Desk

Konjufca për shkëmbimin e territoreve: Hap perspektivën e shqiptarëve të Luginës, është kurorëzim i sovranitetit të Kosovës (VIDEO)

News Desk

Dogana e Kosovës: SHBA-të janë bërë tregu kryesor eksportues i Kosovës

News Desk

Policia e Shqipërisë i nxjerr qentë në shitje, ja sa kushtojnë

News Desk

Berisha kërkoi që Shqipëria të çojë municion në Ukrainë, kështu përgjigjet Rama

News Desk