Press Online
MAQEDONI

QEVERIA E RE/ Ditë të vështira për Kovaçevskin

Brenda javës së fundit të dhjetorit, presidenti Stevo Pendarovski pritet që të mandatojë Dimitar Kovaçevski, kreun e ri të Lidhjes Socialdemokrate për formimin e Qeverisë së re së Maqedonisë së Veriut.

Analistët politikë presin proces të rregullt dhe një qeveri me ministri të shumta, për të plotësuar orekset e koalicionit të gjerë. Megjithatë, kohëzgjatja e bashkëjetesës tri partiake, do të varet nga nisja apo jo e negociatave me BE-në.

“Problemet për Qeverinë pres të nisin pas formimit dhe sigurisht që problemi më i madh do jetë ky me Bullgarinë dhe nisjen e negociatave për anëtarësim në BE pasi kjo ndikon në stabilitetin e shumicës parlamentare. Kjo pasi shumica e partive në Qeveri narrativin kryesor për pjesëmarrje në këtë përbërje qeveritare e kanë integrimin, dhe nëse nuk ka lëvizje në këtë aspekt në gjashtë muajt e parë të 2022, do ketë presion të madh ndaj koalicionit qeveritar për të mbetur bashkë ose jo”, thotë analisti Petar Arsovski.

I gjithë procesi i përmbylljes së formimi të Qeverisë së re pritet të përmbyllet deri më 15 janar. (Euronews)

Lajme të ngjashme

Mickoski: VMRO-DPMNE propozon uljen e numrit të deputetëve nga 120 në 90

Press

Një i lënduar në zjarrin në Tetovë i cili i kaploi dy shtëpi

Press

Kovaçevski dhe Mickoski janë dakorduar për takim të përbashkët

Press

Sela takon deputetin e PD-së, Tomor Alizoti, e djathta dhe shqiptarët temë diskutimi

Press

Të rinjtë, të zhgënjyer me procesin eurointegrues

Press

Sedat Ramadani largohet nga LB / E humbëm identitetin me të cilin na njihnin njerëzit!

Press