Press Online
MAQEDONI

BE-ja nuk duhet t’i bllokojë bisedimet e Shqipërisë për shkak të vetos bullgare

Vendet anëtare të Bashkimit Evropian duhet të lejojnë Shqipërinë të hapë negociatat e anëtarësimit dhe jo ta viktimizojnë atë për shkak të vetos bullgare ndaj Maqedonisë së Veriut.

Ky është raportimi më i fundit i mediave maqedonase, ku theksohen fjalët e anëtarëve të qeverisë vendëse.

Deklarata i referohet parimit të njohur të bllokut evropian që vendet aspirante duhet të vlerësohen në bazë të meritave individuale të progresit në reforma.

Ndërkaq, ministri i Jashtëm i RMV-së, Bujar Osmani, gjatë së hënës deklaroi se presin bisedime konstruktive me qeverinë e re në Republikën e Bullgarisë.

Zyrtari maqedonas përmendi rivendosjen e besimit, bisedimet për çështjet thelbësore që janë në tryezë dhe zhbllokimin e shpejtë të procesit.

Ministri i Jashtëm i RMV-së, Bujar Osmani

“Kjo është gjëja më e rëndësishme për ne”, ravijëzoi Osmani.

I pyetur nga gazetarët nëse është caktuar takimi me kryeministrin bullgar Kiril Petkov, Osmani ka sqaruar se komunikimi do të intensifikohet në ditët dhe javët e para të këtij viti.

Megjithatë, theksoi ai, qeveria e re duhet të votohet në Kuvend.

Kjo e fundit u hap rrugë takimeve formale mes kryeministrit të ardhshëm dhe përfaqësuesve të qeverisë.

Ndërkohë, ministri i Jashtëm ka theksuar se do të kryhen aktivitete përgatitore për realizimin e këtyre aktiviteteve menjëherë pas formimit të qeverisë së re.

Kryeministri bullgar, Kiril Petkov

Më herët, në një intervistë televizive, kryeministri Petkov deklaroi se Bullgaria dhe Maqedonia duhet të punojnë së bashku.

Kjo, për të arritur në një pikë kur Sofja zyrtare të jetë në gjendje të heqë veton kundër bisedimeve të pranimit të Maqedonisë në BE.

Në intervistat e tij të mëparshme, Petkov caktoi një periudhë gjashtëmujore pas së cilës ai do të ishte gati për të hequr veton.

Deklaratë, të cilën ai nuk do ta pohonte më pas pak kohësh.

Pendarovski

Një deklaratë të ngjashme për hapjen e bisedimeve individuale të Shqipërisë, do ta bënte fillimisht në korrik presidenti maqedonas, Stevo Pendarovski.

Në konferencën e mbajtur në Zagreb, ai theksonte se Shqipëria mund të vijonte me përparimin drejt BE-së, pa qenë e lidhur me përparimin e shtetit të tij.

Gjatë komunikimit me gazetarët, u kërkua një koment mbi deklaratën e Euro-Komisionerit, Oliver Varhelyi, se Shqipëria mundet të fillojë negociatat me BE-në edhe pa Maqedoninë e Veriut.

“Zotërinjtë nga Shqipëria të vijojnë me përparimin drejt BE-së, për shkak se e meritojnë këtë”, do të shprehej Pendarovski.  /Albanianpost

Lajme të ngjashme

Mickoski: VMRO-DPMNE propozon uljen e numrit të deputetëve nga 120 në 90

Press

Një i lënduar në zjarrin në Tetovë i cili i kaploi dy shtëpi

Press

Kovaçevski dhe Mickoski janë dakorduar për takim të përbashkët

Press

Sela takon deputetin e PD-së, Tomor Alizoti, e djathta dhe shqiptarët temë diskutimi

Press

Të rinjtë, të zhgënjyer me procesin eurointegrues

Press

Sedat Ramadani largohet nga LB / E humbëm identitetin me të cilin na njihnin njerëzit!

Press